مهرعلیزاده: باید از هر امکانی برای حفظ جمهوریت نظام استفاده کنیم

 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: باید از هر امکانی برای حفظ جمهوریت نظام جمهوری اسلامی بهره‌برداری کنیم تا رای مردم به عنوان تعیین کننده محوری برای خود مردم و کشور باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا محسن مهرعلیزاده روز دوشنبه در کنفرانس خبری در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: همه می‌دانیم حضور و نقش مردم برای تعیین سرنوشت می‌تواند وجهه جمهوریت نظام را بیش از پیش نشان داده و و تثبیت کند. همه مردم می‌آیند تا سرنوشت خود را به دست فردی بدهند که با انتخاب همکاران مناسب براساس یک طرح نامه مدون و علمی فراخور آنچه که خواست مردم هست، آینده کشور را بسازند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ضمن ابراز تاسف از اینکه شرایط به گونه‌ای رقم خورد آن فضای سردی که برای حضور مردم در انتخابات رقم خورد و آن هم دلایل متعددی در چندین سال گذشته داشت، رد صلاحیت‌های نامزدهای یک جناح و از طرف دیگر چیدمانی که از طرف نامزدهای جناح دیگر صورت گرفت بر سرمای انتخابات افزود، عده زیادی از این مطلب نگران نشدند و مردم بیش از پیش درخصوص اینکه بخواهند موجودیت خود را نشان دهند، تردید بیشتری برای آنها ایجاد شد.

مهرعلیزاده تاکید کرد: ما باید از هر امکانی برای حفظ جمهوریت نظام جمهوری اسلامی بهره‌برداری کنیم تا رای مردم به عنوان تعیین کننده محوری برای خود مردم و کشور باشد.

وی تصریح کرد: این مستلزم این است که در جریان این رقابت نابرابر شرایطی فراهم شود تا مقداری مردم احساس کنند که اگر پای صندوق بیایند رای و نظر آنها به نحوی خواهد بود که موثر واقع شود و احساس کنند با حضورشان خواهند توانست آینده خوبی برای کشور رقم بزنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ‌من می‌گویم که کارهای بسیار خوبی را می‌توانستند انجام دهند که موفق به انجام آنها نشدند ولی نمی‌گویم که نتوانستند یا نخواستند در بسیاری از جاها اجازه ندادند که کارهایی انجام دهند.

مهرعلیزاده افزود: من بدون اینکه بخواهم دفاعی از بخشی از کار انجام دهم، در مجموع می‌خواهم این را بیان کنم که عزم و اراده‌ای بود که فاصله مردم با دولت و حتی متاسفانه با مجموعه حاکمیت را هرچه بیشتر کنند و ناامیدی را هر چه بیشتر به جامعه پمپاژ کنند.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که دیدیدم راهپیمایی‌هایی در سراسر کشور به راه انداختند و از صبح تا شب در اخبار و فضاهای مجازی و در همین صدا و سیمایی که متاسفانه از بیت‌المال ارتزاق می‌کند در جهت اینکه دولت نمی‌تواند کاری انجام دهد و ضعیف است، و کاری بلد نیست، اقداماتی را انجام دادند.

 مردم هیچ وقت همه مشکلات را به پای دولت نمی‌نویسند

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: البته بی‌توجه و یا با غفلت از اینکه مردم هیچ وقت حل مشکلات را به پای دولت نمی‌نویسند مردم وقتی که ناامید شوند، اعتماد نکند و اطمینان آنها از توانمندی مدیران نظام در هر رده‌ای و قوه‌ای سلب شود، دود آن به چشم کل نظام و کل مجموعه می‌رود و علاقه و اعتماد و همکاری در مردم برای رفع مشکلات از بین می‌رود کما اینکه ادامه این پمپاژ ناامیدی الان رسیده به نقطه‌ای که دیدیم در چینش نامزدهای انتخابات خود را نشان داد.

مهرعلیزاده ادامه داد: البته همه می‌توانند حدس بزنند وقتی که روی کاندیدای خاصی از دو سال پیش با برنامه منظم و ارائه تصویر آن فرد مشخص در همه بخش‌های خبری چندین شبکه صدا و سیما و کارهای تبلیغاتی مشخص، و بعد هم عنوان کردن موضوع در چند ماه گذشته به عنوان کاندیدا آن فرد را مطرح کردند. فضا را به نحوی ترسیم می کنند که مشخصا اراده هست که انتخاب شود انتخاب شده است و مردنم باید به او رای بدهند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: البته مردم ایران نشان داده اند در مقاطع مختلف با هوشیاری دقت و مراقبتی که از کیان کشورشان مبانی فکری شان، و گذشته و هویت ایرانی شان دفاع کنند جاهایی آمدند واقداماتی از خود نشان دادند برعکس این محاسبات و طراحی ها نتیجه داده است. ما در جریان ۱۳۷۶ و سال ۹۲ و ۹۶ هم همین اوضاع را داشتیم و عجیب است که از این اشتباهات درس نمی‌گیرند فکر می‌کنند با انبوهی از کارهای تبلیغاتی که از دو سال پیش شروع کرده و انبوه تبلیغات در دو ماه و دوران تبلیغات خواهند داشت، باز هم این اراده را تحمیل کنند.

مهرعلیزاده یادآورشدک اگر شعار انقلاب استقلال، آزادی جمهوری اسلامی بود که هست بر استقلال آزادی مردم و استقلال کشور تاکید می‌کنیم بر جمهوریت نظام و اسلامیت‌آن تاکید می‌کنیم،‌جمهوریت یعنی اعمال نظر مردم هر اراده جمع، گروه و تفکری به هر وسیله با هر زمان بندی و با هر طراحی و مهندسی بخواهد جلو حرکت جمهور مردم را در چهارچوب قانون اساسی برای پیشبرد کشورشان بگیرد محکوم به شکست است.

وی اضافه کرد: آنچه در این دوره مهم است بر اساس تعداد کاندیداهایی که رقابت می کنند همه اعتقاد داریم در شرایط حاضر علیرغم داشتن بسیاری از فرصت‌ها و امکانات، علیرغم اینکه می‌گویند تمام شده دیگر چیزی نیست اینها درست نیست. کشوری به نام ایران و مردمی به نام ایرانیان داریم، تاریخ پرافتخار داریم. فرازهای بسیار درخشان تاریخی در زندگی مردم داریم تصمیمات بسیار بجا در مقاطع مختلف از طرف نخبگان و حرکت از مردم داریم. نهضت تنباکو را داریم، نهضت مشروطه‌خواهی داریم پیروزی انقلاب اسلامی داریم در مقاطع مختلف مردم تصمیم گرفتند و به پا خواستند با روش اصلاح طلبانه اوضاع را به سامان کردند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اگر چه در برخی مقاطع آن دستاوردها را از دست دادندو دوباره حرکت کردند ولی هیچ گاه ایرانیان به عقب نرفتند رو به رشد بوده بعضا کند شده است. امروز بیش از دو دهه است که ما مسئله اقتصادی داریم؛ البته جز دوران آقای خاتمی و اصلاحات که یک دوران بسیار شکوفا و مشخص و تعریف شده بود. هیچ کس هم در تاریخ نمی تواند آن را انکار کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: ممکن است عده‌ای از وی بغض و کینه مسائلی را مطرح کنند اما به هر حال شاخص‌ها نشان می‌دهد تنش ایران با دنیا در حد صفر یا کم بوده است، تنش‌های داخلی در حد صفر، تبلور اراده مردم در امور در حد بسیار بالا، فعالیت‌های نهادهای اجتماعی و NGOها در حد بالا، نقش مردم در صحنه آرایی روزمره زندگی خود در حد بالا بوده است.

مهرعلیزاده یادآورشد: نرخ ارز از روزی که دولت آقای خاتمی شروع شد نزدیک به ۵۰۰ تومان بود و روزی که رفت ۸۰۰ تومان بود و افزایش یک شبه سه یا چهار برابر نشد. قیمت‌ها کنترل شده، مردم راضی، با همسایه‌ها در تعامل با دنیا در تعامل بودیم.دولت مجموعه سالمی بود اما بعد از آن ما مشکلات وحشتناکی دیدیم که هنوز هم ادامه دارد. برخی از مشکلات امروز هم به آن دوره باز می‌گردد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من قصد تخریب یا عدم حمایت از دولت فعلی را ندارم اما وضعیت اقتصادی امروز علیرغم همه این امکانات ناشی از یک بی برنامگی است، ناشی از به هدر رفتن ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی در ۷ سال است، ناشی از عدم وجود برنامه منظم اقتصادی.

مهرعلیزاده اضافه کرد: چندین سال است که مقام معظم رهبری اسامی سال‌ها را به نام تولید داخلی، افزایش تولید داخلی، جهش تولید داخلی، نام‌گذاری کرده و بر آن تاکید می‌کنند و امسال هم رفع موانع تولید را اعلام کردند. کسانی که در زمینه اقتصادی هیچ تجربه ای ندارند و امروز در این شرایط سخت اقتصادی می‌خواهند کشور را تحویل بگیرند چه می‌کنند؟

وی ادامه داد: آنهایی که می خواهند در یک شب یا دو شب بازار بورس را درست کنند، آنهایی که می‌خواهند فساد را ریشه‌کن کنند، اصلاً از مفهوم کمی اقتصاد چیزی را بلد هستند بعضی‌ها ممکن است استاد دانشگاه باشند در زمینه اقتصاد، اما صرف استاد دانشگاه بودن نمی تواند شما را یک شب عامل عملگرا و برنامه محور کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بیایید واقع‌بین باشیم حاکم کردن سیاست‌ها و تفکرات سیاسی خود بر شئون زندگی مردم در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی را کنار بگذاریم که همین موجب بدبختی ما شده است.

حضور مردم وجهه جمهوریت نظام را تثبیت می‌کند

مهرعلیزاده در بخش دیگری از سخنانش گفت: همه می دانیم حضور و نقش مردم برای تعیین سرنوشت می‌تواند وجهه جمهوریت نظام را بیش از پیش نشان دهد و تثبیت کند. همه مردم می آیند تا سرنوشت خود را به دست فردی بدهند که با انتخاب همکاران مناسب براساس یک طرح نامه مدون و علمی فراخور آنچه که خواست مردم هست آینده کشور را بسازند.

وی افزود: ضمن ابراز تاسف از اینکه شرایط به گونه‌ای رقم خورد و فضای سردی که برای حضور مردم در انتخابات رقم خورد و آن هم دلایل متعددی در چندین سال گذشته داشت، رد صلاحیت‌ نامزدهای یک جناح و از طرف دیگر چیدمانی که از طرف نامزدهای جناح دیگر صورت گرفت بر سرمای انتخابات افزود، عده زیادی از این مطلب نگران نشدند و مردم بیش از پیش درخصوص اینکه بخواهند موجودیت خود را نشان دهند، تردید بیشتری برای آنها ایجاد شد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ما باید از هر امکانی برای حفظ جمهوریت نظام جمهوری اسلامی بهره برداری کنیم تا رای مردم به عنوان تعیین کننده محوری برای خود مردم و کشور باشد. این مستلزم این است در جریان این رقابت نابرابر شرایطی فراهم شود تا مردم احساس کنند که اگر پای صندوق بیایند رای و نظر آنها به نحوی خواهد بود که بتواند موثر واقع شود که احساس کنند با حضورشان خواهند توانست آینده خوبی برای کشور رقم زنند.

مهرعلیزاده با بیان اینکه نفس تلاش برای اینکه گرانی از بین برود، خوب است، تصریح کرد: اما این روش بگیر و ببندها برای از بین بردن گرانی پاسخ نداده و نخواهد داد. همواره از بعد از انقلاب، در تلویزیون اخبار برخورد با گرانفروشی را می شنیدم ولی هیچ وقت این روش‌ها مشکل را حل نکرد و به این شکل حل نخواهد شد.

وی ادامه داد: باید روش‌های توزیع را به شکلی سامان دهیم که امکان گرانفروشی از بین برود. در حوزه قیمت گذاری و کنترل قیمت‌ها باید روش‌هایی در پیش بگیریم که شرایط چند قیمتی را از بین ببرد تا فروشنده نخواهد کالایش را به امید گران‌تر فروختن در آینده، احتکار کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: باید به شکلی برنامه‌ریزی کنیم که تامین با نیاز مطابقت داشته باشد. الان هم در جاهایی تامین به اندازه نیاز هست اما متاسفانه روش‌های تامین طوری است که با وجود برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شد، میوه شب عید چند برابر قیمت دست مردم رسید.

 در کشور کمبود نداریم مشکل عمده در توزیع است 

مهرعلیزاده خاطرنشان کرد: سامان دادن به این مسائل، روش‌های دقیق و صحیحی می‌خواهد و علاوه براین، کنترل امر را هم باید به نهادهای عمومی بسپاریم. اینکه چندین نهاد و دستگاه در قوه مجریه و قضائیه را مامور تحقق این امر کنیم درست نیست.

وی با تاکید بر لزوم ساماندهی مسیر توزیع گفت: ما در کشور کمبود نداریم. بیشتر غیرعلمی بودن و یا غیرعملی بودن شیوه های توزیع را شاهد هستیم که منجر به شرایط موجود شده است.

 برجام سند افتخار است/ باید از برجام حراست کنیم

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش درباره برجام گفت: برجام سند افتخاری برای دستگاه دیپلماسی ایران حداقل در دهه های اخیر بود. کار بسیار ارزشمندی انجام شد.

مهرعلیزاده تاکید گرد: باید از برجام حراست کنیم و در جهت زنده کردن آن با شیوه‌های دیپلماتیک جاری تلاش کنیم. با حفظ برجام خواهیم توانست شرایطی فراهم کنیم که دارایی‌های بلوکه شده ایران به کشور برگردند.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که درباره برجام و سایر توافقات بین المللی با رقبا و مخالفانمان در دنیا کنار نیاییم، نخواهیم توانست به این زورگویی‌ها خاتمه دهیم و به دارایی هایمان که با زورگویی بلوکه شده‌اند، نخواهیم رسید.

مهرعلیزاده در پاسخ به این پرسش که چرا اصلاح طلبان علیرغم انتقاد از اختیارات رییس جمهوری در انتخابات ریاست جمهوری رقابت می‌کنند؛ گفت: یادم نمی‌آید درباره اختیارات رییس جمهوری بیانیه ای صادر کرده باشم. فکر می‌کنم قانون اساسی به عنوان یک محور، ظرفیت های مناسبی را در اختیار رییس جمهوری می گذارد تا به عنوان فرد دوم اجرایی کشور پس از رهبری به وظایف خود رسیدگی کرده و هم دو قوه دیگر را با تذکرهای به موقع در مسیر قانون اساسی قرار دهد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: استفاده از این اختیارات قانونی بستگی به شخصیت افراد دارد که چقدر به اختیارات خود آگاه باشد، توانایی و زیرکی استفاده از این اختیارات قانونی را داشته باشد. ما اصلاح طلبان در چارچوب قانون اساسی به دنبال اصلاحات هستیم و در همین چارچوب درانتخابات شرکت کرده و برای تصدی مسند ریاست جمهوری شرکت می‌کنیم در چارچوب همین قانون اساسی و اختیارات مسوولیت خود را به نحو احسن انجام می‌دهیم.

دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران دارم

وی در پاسخ به سوالی درباره شایعات مربوط به عدم دفاع از تز دکتری خود اظهار داشت: بنده دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران دارم. دفاع هم کردم. یک دکترای نیمه‌تمام در دوره تحصیل در هلند نیز دارم که در مرحله دفاع بود اما به دلیل پذیرش مسئولیت در دولت خاتمی، قطع کردم. به ایشان گفتم اجازه بدهید از تز دکتری‌ام دفاع کنم و بعد مسئولیت را قبول کنم. آقای خاتمی به من گفت که برو از تز دکتری‌ات دفاع بکن، اشکالی ندارد و همین کار را نیز انجام دادم. به همین خاطر نیز در رزومه‌ام نوشتم که یک دکترای نیمه‌تمام داشته و دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران دارم. مهندسی مکانیک را در دوره لیسانس و فوق لیسانس را از دانشگاه تبریز اخذ کردم.

خبرنگاری مدعی شد که سران اصلاحات، صحبت‌های مهرعلیزاده را در مناظره غیراخلاقی دانسته‌اند که وی پاسخ داد که من چنین چیزی را نشنیده‌ام و از خبرنگار پرسید چه کسی این سخن را گفته است که این خبرنگار مدعی شد مدیرمسئول روزنامه آفتاب یزد این سخن را گفته است. مهرعلیزاده نیز در پاسخ گفت ایشان که سران جریان اصلاحات نیستند.

مهرعلیزاده در پاسخ به این پرسش که احتمال اینکه گزینه اصلی جریان اصلاحات باشد؛ گفت: به عنوان یک شخصیت اصلاح طلب، دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود را اعلام می‌کنم تا مردم انتخاب کنند و برنامه و حرکت من در جهت رشد و اعتلای اصلاح طلبی خواهد بود.

به سواد و آموخته‌های رییسی احترام می‌گذارم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من در روز مناظره به آقای رییسی گفتم که ایشان ۶ کلاس سواد کلاسیک دارند و من به سواد و آموخته‌های حوزوی ایشان احترام می‌گذارم اما واقعیت این است که ایشان دروس حوزوی خواندند بعد بر اساس قوانین معادل‌سازی شده و بر اساس آن ایشان به مقطع فوق لیسانس رفته و بعد دکتری شرکت کردند و از مدرسه عالی شهید مطهری دکتری خود را اخذ کردند.

وی با بیان اینکه در امور اقتصادی و اجتماعی رویه کلاسیک برای رشد علمی وجود دارد، گفت: اقتصاد یک علم است، کسی که داوطلب است باید کلاس ششم، دیپلم؛ لیسانس و فوق لیسانس و دکتری را گذرانده باشد و کار عملیاتی کرده باشد تا بتواند لمس اجرایی از آن کار را داشته باشد.

مهرعلیزاده با تاکید بر اینکه  مسئله اقتصاد به سواد اقتصادی و زمینه اقتصادی برای همه کاندیداها نیاز دارد، گفت: هرچند صرف سواد اقتصادی هم شاید نتواند گره گشا باشد، استادان دانشگاه بسیاری در حوزه اقتصاد داریم اما در عمل فرد باید با صعنت و تولید و کارخانه و برنامه ریزی باید آشنایی داشته باشد.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات در توضیح فعالیت‌های خود گفت: برای خانواده شهدا یک هلدینگ بدون استفاده از یک ریال رانت و مصادره و صرفا با استفاده از فعالیت‌های اقتصادی سالم ایجاد کردم. زمانی که استاندار خراسان بزرگ بودم و خراسان در مشکل‌ترین شرایط با مساله طالبان و ناامنی های مرزی مواجه بود، مساله توریسم، اقتصاد، توسعه، صنایع و ایجاد بازارچه‌های مرزی با همسایگان را در این استان سامان دادم. علاوه براین مساله حضور ۲۰ میلیون زائر امام رضا را در خراسان تسهیل کردیم و در عرض ۲ سال و نیم، راه آهن ۷۸۰ کیلومتری مشهد تا بافت را بدون اینکه ریالی در بودجه دیده شود، احداث کردم تا شمال ایران را به جنوب آن با قطار وصل کنم و کریدور شمال به جنوب حمل بار را ایجاد کردم تا ایران به هاب ترانزیت کالا در منطقه تبدیل شود.

وی، حضورش در استان اصفهان به عنوان استاندار را یادآور شد و خاطرنشان کرد: در اصفهان، در بدترین شرایط بحران آب و نارضایتی مردم، یک سال افتخار داشتم خدمتگزار مردم بودم. معاون رییس جمهوری در تربیت بدنی بودم و برنامه های ۲۰ ساله ای را تدوین کردم که می توانست این حوزه را از مشکلات نجات دهد که البته بعد از من، بخشی از آنها اجرا و بخشی هم رها شد اما موفقیت های زیادی برای کشور به ارمغان آورد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: کسی می‌تواند این کشور را نجات دهد که نخواهد با یک نگاه تحمیل گرایانه که من هستم و لاغیر و یا یک نگاهی که تفکر من باید حاکم شود یا یک نگاهی که بخواهد با پیامک به خانم‌ها درباره حجابشان تذکر دهد یا یک نگاهی که بچه‌ها و جوان های تحصیل‌کرده پشت این درهای گزین‌ های عقیدتی بمانند و نتوانند در صحنه های اجرایی کشور ورود داشته باشند. یا یک نگاهی که به زن‌ها به عنوان شهروند درجه دوم و خانه نشین نگاه می کند. همه انرژی کشور همین جوانان، خانم ها و کل مردم، حتی یک کارگر ساده شریف هستند.

مهرعلیزاده با بیان اینکه هر جا می‌رویم از حوزه های امنیتی تا حوزه های اجتماعی و اقتصادی، یک تفکر خاص بسته و تنگ نظرانه اعمال شده، خاطرنشان کرد: الان اولویت کشور معیشت و اقتصاد است. بگذارید یک نفر بیاید که مسائل اقتصادی را با گوشت و پوست و استخوانش در عمل و اجرا لمس کرده و می فهمد و دلسوز است و رانت‌خوار نیست و به رانت‌خوارها در هیچ جایی از جمله قوه مجریه یا قضائیه اجازه نفس کشیدن نمی دهد زیرا همیشه به کار و فکر سالم اعتقاد داشته و به همین شکل هم عمل کرده است.

وی، تفکر حکمرانی اقتصادی اجتماعی را الگوی اجرایی و نظری برنامه هایش برای کشور عنوان کرد و افزود: این برنامه در سه بخش تهیه شده که یک بخش آن کلیات این دیدگاه است و بخش دیگر چگونگی بومی سازی و بومی شده این تفکر در کشور ایران و چگونگی تطبیق این الگو با مناسبات و شرایط روز کشور و بخش دیگر هم برنامه های اجرایی مشخص با اهداف کلان و خرد هم کیفی و هم کمی است.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: این برنامه بر اساس یک الگوی حکمرانی اقتصادی علمی دقیق آزمایش و تجربه شده است. یک تفکری به نام تفکر ایجاد دولت رفاه در دهه ۱۹۳۰ میلادی در سطح دنیا و کشورهای اروپایی به ویژه کشورهای اسکاندیناوی توسعه پیدا کرد. خالص ترین وجه آن در کشورهای اسکاندیناوی مثل نروژ، فنلاند، دانمارک و سوئد بود. این تئوری از دهه ۱۹۳۰ تا بعد از جنگ جهانی دوم ادامه داشت. دولت رفاه، مشکلات لختی و بی انگیزگی سوسیالیسم را کمتر دارد یا ندارد و یا له شدن قشر ضعیف جامعه زیر چرخ های توسعه که در دیدگاه های لیبرالیستی هست را ندارد. در این تفکر، راه برای توسعه با برداشته شدن رانت و محور قرار دادن انگیزه ها، علاقه، سواد و پشتکار باز می شود اما اجازه له شدن مردم زیر چرخ های توسعه را نمی دهد.

مهرعلیزاده با بیان اینکه اقتصاد اجتماعی به تامین خدمات درمانی، حقوق بازنشستگی، حداقل حقوق ها، بهداشت رایگان، مراقبت از ازکارافتاده ها و بیکارها و حتی به تفریح سالمندان و سفرهای رایگان توجه دارد، گفت: این تفکر در آلمان به عنوان پرچمدار این دیدگاه توسعه پیدا کرد. الان جمعیت آلمان و ایران تقریبا مساوی است. ما تا ۷۰ میلیارد دلار درآمد صادرات داریم ولی آلمان یک هزار و ۶۵۰ میلیارد یورو صادرات دارد که تا چند سال پیش اولین صادرکننده در دنیا بود. دلیل آن این است که از یک فکر و الگو استفاده کردند. ما از آلمان چه چیزی کم داریم. جوان لایق، آدم های باهوش، تحصیلات و امکانات خوب، دریا، مواد معدنی، امکان ارتباط با دنیا و یک بازار ۵۰۰ میلیون نفری در اطراف داریم که می توانیم از آنها برای توسعه سریع کشور استفاده کنیم.

وی افزود: نباید کار را هر روز به دعوا بکشانیم. ما برای ۸۰ میلیون نفر فکر نمی کنیم بلکه برای ۵۰۰ میلیون نفر بازار داریم و فکر می کنیم. ما می توانیم غنی ترین، پرتولیدترین و پرصادرات ترین و در نتیجه پررفاه ترین و با تولید ناخالص داخلی بالا و ثروتمندترین کشور باشیم، به شرطی که دور از این تنگ نظری های سیاسی، بگذاریم کسی که مسائل را در عمل می فهمد، کار را به عهده بگیرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: امیدوارم با پیروزی در انتخابات، این تئوری را اجرا کنیم تا سال ۱۴۰۰ به نقطه عطفی تبدیل شود که بسیاری از مشکلاتی که در این چند دهه بوده را ریشه کن کند و در جهتی حرکت کنیم که یک ایرانی سرافراز می توانسته قدم بردارد. فرهنگ غنی ایرانی همواره باعث شده تا ایرانی ها با همه دنیا در یک حالت کاملا بی تنش و مدارا زندگی کنند ولی در عین حال، ایرانی ها در تاریخ و دوران تهاجم اسکندر و مغول ایستادند و مقاومت کردند. اگر یک جا کسی بخواهد زور بگوید با قوت جلویش می ایستیم اما دنبال جنگ و درگیری نباید باشیم و نیستیم تا بتوانیم آنچه که زندگی شرافتمندانه برازنده ایرانی است را به وی هدیه کنیم.

استاندار پیشین خراسان و اصفهان با بیان اینکه برنامه هایم که شامل سه جلد کتاب هستند را در سایتم بارگذاری کردم و همه مردم می توانند آنها را مطالعه کنند، درباره احتمال کناره گیری به نفع ناصر همتی دیگر نامزد انتخابات نیز گفت: رایزنی ها ادامه داد و پیش می رویم و قطعا در هفته های آینده شرایط روشن تر می شود و آن موقع در این مورد تصمیم خواهیم گرفت. آنچه مشخص است به عنوان یک کاندیدای اصلاح طلب، حتما و حتما در جهتی پیش خواهم رفت که منافع اصلاح طلبی حفظ شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در روز ۱۴ خرداد گفت: در آن بیانات معظم‌له به جفا در حق برخی از کاندیدا اشاره و دستور جبران دادند. اگر قرار بر جبران بود باید چند نامزد اصلاح طلب تایید صلاحیت می‌شد اما شورای نگهبان اقدامی انجام نداد. مشارکت با شیوه کنونی سرد، با رد صلاحیت ها سردتر و با اقدام آخری شورای نگهبان بیش از پیش به سمت مشارکت حداقلی پیش می‌رود. به نظر می‌رسد که سناریو این است که یک نفر خاص انتخاب شود و تفاوتی هم ندارد مشارکت چند درصد باشد؛ اما مردم اجازه این کار را نخواهند داد.

به گزارش ایرنا کلید واژه سندروم پست بیقرار سوال یکی از خبرنگاران از نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود. مهر علیزاده در پاسخ به او گفت: هیچکدام از این پست‌ها به پیشنهاد یا اشتیاق خودم نبوده بلکه حاصل درخواست روسای جمهوری از من بود. من اغلب در زمینه اقتصادی و صنعتی مسوولیت داشتم. در شرکت خودرو سازی سایپا، منطقه آزاد کیش، معاونت عمرانی نیروگاه هسته‌ای بوشهر و استانداری خراسان همه به درخواست روسای جمهوری مانند اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی بود.

وی ادامه داد:‌من کیش را با یک طرح جامع به جایی برای سرمایه گذاری و منطقه آزاد تبدیل کردم. بعد از چند سال موفق به بستن قرارداد تکمیل نیروگاه هسته‌ای بوشهر با روسیه شدم و در خراسان نیز تمام دستاوردها را توضیح دادم. که موجود است.

مهرعلیزاده خاطرنشان کرد: با همکاری نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران یک بنگاه اقتصادی را برای فرزندان شهدا و ایثارگران نیز تشکیل دادم که موفق بود. انتخاب من به عنوان استاندار خراسان که در آن زمان بزرگترین استان کشور بود پیشنهاد و پافشاری سید محمد خاتمی بود او با یادآوری اقدامات من و میزان تعاملی که با گروه‌های مختلف سیاسی داشتم این تصمیم را گرفت و من نیز قبول کردم.  بعد از آن نیز با دستور رییس دولت اصلاحات به عنوان معاون رییس جمهور انتخاب شدم. من سندروم پست بیقرار نداشته و ندارم.

مدرک تحصیلی مهر علیزاده از دیگر سوژه های رسانه‌ها در این نشست خبری بود. وی در این زمینه گفت: کارشناسی و کارشناسی ارشد مکانیک از دانشگاه تبریز دارم و دکترا مدیریت نیز از دانشگاه تهران گرفتم و از تز آن نیز دفاع کردم. اما در زمان خاتمی در حال تحصیل در یک رشته تحصیلی در مقطع دکترا بودم که از ادامه آن منصرف شدم.

استاندار اسبق خراسان با اشاره به برخی بی اخلاقی‌ها در مناظره نخست کاندیدا نیز گفت: هر کسی می‌تواند نظر خود را درباره این مناظرات بیان کند و من را نیز به بی‌اخلاقی متهم کند اما کار من بی‌اخلاقی نبود.

معاون رییس جمهوری در دولت اصلاحات درباره راه‌کار کنترل تورم در دولت خود گفت: اصلی‌ترین راه‌کار کنترل تورم در دولت من افزایش تولید است زیرا زمانی که جنس در بازار به وفور پیدا شود امکان تورم وجود ندارد. همچنین افزایش تولید موجب اشتغال خواهد شد. البته این تنها راه نیست بلکه باید اقداماتی نیز برای تامین کسری بودجه در دستور کار قرار گیرد. به گواه نمایندگان ما اکنون ۳۶۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم و باید جبران شود. راه‌کار غیر علمی جبران این کسری به تورم ختم می شود. همچنین بیش از ۸۰ درصد بودجه در بخش جاری مصرف می‌شود و سهم بخش عمرانی ناچیز است.

وی ادامه داد: برخی از راه کارهایی که ارئه می شود در ذات خود تورم زا هستند. یکی از این ترفندها خلق نقدینگی و دیگری هم افزایش سود بانکی است که در ذات خود موجب افزایش تورم می‌شوند. به نظرم باید مساله بودجه بندی و نظام بودجه ریزی نیز اصلاح شود. البته راه کارهای دیگری برای جبران کسری بودجه وجود دارد که بار آن بر روی دوش مردم نیست.

مهر علیزاده در توضیح این راهبرد ها گفت: اجرای کامل و بدون نقص قانون هدفمندی یارانه ها یکی از راه‌کارها است. ما باید یارانه شرکت‌های صنعتی و پرمصرف دولتی را قطع کنیم. زیرا آنان یارانه سوخت را از جیب مردم می‌گیرند اما متاسفانه محصولات را با نرخ جهانی به مردم می‌فروشند. یارانه پنهان این شرکت‌ها در حدود ۷۰۰ هزار میلیارد تومان است که قادر به تامین کسری بودجه است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این را هم گفت: هر گونه دستکاری در نرخ ارز برای تامین کسری بودجه خیانت  است.

سیاست خارجی و ارتباط با کشورهای مختلف دنیا از دیگر موضوعات مورد نظر مهر علیزاده بود. وی در این زمینه گفت: هر رابطه‌ای که به توسعه ایران ختم شود در دستور کار قرار خواهد گرفت اما ما در رابطه خطوط قرمزی داریم و رابطه ما با کشورهایی که در دشمنی همیشگی با ایران هستند برقرار نخواهد شد.

مهر علیزاده در بخش دیگر از نشست خبری خود با اشاره به حضور جوانان و زنان در دولت آینده افزود: افتخارم این است که در هر دوره مدیریت از جوانان استفاده کردم. تلاشم این است که میانگین سنی کابینه ۴۵ سال باشد. البته اگر ۴۷ هم شد رسانه ها گیر ندهند. من از حضور زنان نیز استفاده خواهم کرد و سه زن را در لیست پیشنهادی به مجلس معرفی می کنم. اگر نمایندگان تایید کردند که هیچی، اگر نه همچنان پافشاری می‌کنم. من در استان اصفهان از فرمانداران ۲۵ تا ۳۰ سال استفاده کردم و در دولت آینده نیز استانداران را مجبور به استفاده از زنان و جوانان در معاونت‌ها خواهم کرد.

وی در زمینه مشارکت مردم در انتخابات گفت: تاکید من همیشه بر مشارکت است و مشارکت پایین موجب انتخاب فرد خاص خواهد شد. مردم اگر یک نماینده از جنس خود می‌خواهند باید مشارکت کنند و اگر مشارکت محقق شود دوم خرداد در راه است.

مهرعلیزاده درباره وضعیت پرداخت یارانه ها اظهار کرد: بر اساس آمارها تا ۵۰ درصد مردم زیر خط فقر هستند و ما نمی توانیم شاهد ادامه این وضعیت باشیم بنابراین در مقطع کوتاهی، یارانه ها را برای پنج دهک اول، پنج برابر می‌کنیم که تقریبا به این ترتیب هر خانوار حداقل می تواند مبلغ یک میلیون تومان در ماه دریافتی داشته باشد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآورشد: یک برنامه جامع و دقیق در نظر گرفته ایم و بنای ما این است که یک درآمد پایدار برای حداقل هفت میلیون سرپرست خانواری که هیچ درآمد ثابتی ندارند و به این دلیل معمولا نیازمند تامین معیشت از طرف نهادها، دستگاه ها یا سازمان ها هستند، ایجاد کنیم. در حد نصف حداقل حقوق به هفت میلیون سرپرست خانوار بدون درآمد ثابت پرداخت می شود. ارائه کارت اعتباری خرید جهت تقویت توان خرید حقوق بگیران نیز از دیگر برنامه‌هاست.

مهرعلیزاده درباره وضعیت پرداخت یارانه ها نیز گفت: آمار می گویند تا ۵۰ درصد مردم زیر خط فقر هستند و ما نمی توانیم شاهد ادامه این وضعیت برای مردم باشیم بنابراین در مقطع کوتاهی، یارانه ها را برای پنج دهک اول، پنج برابر می‌کنیم که تقریبا به این ترتیب هر خانوار حداقل می تواند مبلغ یک میلیون تومان در ماه دریافتی داشته باشد.

 

وی افزود: یک برنامه جامع و دقیق در نظر گرفته ایم و بنای ما این است که یک درآمد پایدار برای حداقل هفت میلیون سرپرست خانواری که هیچ درآمد ثابتی ندارند و به این دلیل معمولا نیازمند تامین معیشت از طرف نهادها، دستگاه ها یا سازمان ها هستند، ایجاد کنیم. در حد نصف حداقل حقوق به هفت میلیون سرپرست خانوار بدون درآمد ثابت پرداخت می شود.

بر اساس اظهارات مهرعلیزاده، ارائه کارت اعتباری خرید جهت تقویت توان خرید حقوق بگیران نیز از دیگر برنامه های وی است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رقیب شما کیست، گفت: رقیب من آقای همتی نیست بلکه کاندیدای خاصی است که طراحی شده که حتما پیروز شود. رقیب من مشخص است.

مهرعلیزاده با بیان اینکه هر رقابتی می تواند منجر به پیروزی یا شکست شود، گفت: احزاب اصلاح طلب هنوز هم از اینکه تعداد قابل توجهی از کاندیداهای اصلاح طلب رد صلاحیت شدند ناراحت هستند. باید پیش برویم ببینیم شرایط به چه صورتی رقم می خورد.