نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به ترور سردار قاسم سلیمانی گفت قطعا پاسخ اقدام نظامی، نظامی خواهد بود.

مجید تخت روانچی شامگاه جمعه (به وقت محلی) در گفت وگو با شبکه خبری سی ان ان افزود: آمریکایی‌ها با یک اقدام نظامی، یکی از فرماندهان ارشد ایران را به شهادت رسانده‌اند. اینکه توسط چه کسانی، چه زمانی و در کجا این پاسخ داده خواهد شد، باید شاهد آن باشیم.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که آیا نمادی از جنگ را می‌بینید، گفت: در واقع، آن یک اقدام جنگی از سوی آمریکا علیه مردم ایران بود. آمریکا یک جنگ اقتصادی را از ماه مه سال ۲۰۱۸ وقتی که ترامپ از برجام خارج شد، علیه مردم ایران آغاز کرده است. آنها سیاست فشار حداکثری را علیه مردم ایران آغاز و فشار زیاد اقتصادی را بر ایران وارد کردند و تا به امروز ادامه داده اند.

پاسخ ایران به شهادت سردار سلیمانی، نظامی خواهد بود

وی ادامه داد: شامگاه گذشته، آنها با ترور یک سردار محبوب ما، فصل جدیدی را گشودند. او نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای منطقه معروف بود. همانطور که گفتم این فصل جدید معادل گشودن یک جنگ علیه ایران است.

سفیر ایران در پاسخ به این سوال که ترامپ گفته این حمله برای جلوگیری از جنگ و نه شروع جنگ بوده است، اضافه کرد: باور ندارم که آمریکا اقدامی را برای متوقف کردن جنگی انجام بدهد. اگر پمپئو باید برای ادعای اینکه قرار بوده است حمله ای صورت گیرد، مدارک و شواهد ارائه دهد. مطمئنم که او هیچ سند محکمه پسندی در این زمینه ندارد.

به نوشته ایرنا، وی در پاسخ به اینکه رهبر عالی انقلاب از “انتقام سخت در انتظار جنایتکاران” سخن گفته‌اند و آنها هم کسانی نخواهند بود، جز آمریکایی‌ها. آیا این به معنای اعلان جنگ نیست، گفت: آمریکایی‌ها مدت‌ها است که جنگ با ایران را آغاز کرده‌اند. نه تنها جنگ اقتصادی که با ترور فرمانده ارشد ایران را که نه تنها در کشور ما بلکه در منطقه محبوب بود، فراتر از آن رفته‌اند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: نمی‌توانیم چشمان خود را بر آنچه که شب گذشته اتفاق افتاد، ببندیم. یقینا انتقام گرفته خواهد شد و انتقام سختی خواهد بود. ایران بر اساس انتخاب خود اقدام خواهد کرد و اینکه چه زمانی رخ می دهد، به تصمیم ایران مربوط است. آمریکا از ماه مه سال ۲۰۱۸ جنگ اقتصادی را آغاز کرد و شامگاه گذشته، جنگ نظامی را با اقدام تروریستی علیه سردار ارشد ما شروع کرد. ما ساکت نخواهیم نشست و باید با چشمان باز اقدام کنیم. قطعا پاسخ یک اقدام نظامی، نظامی خواهد بود.

دست داشتن سلیمانی در مرگ آمریکایی‌ها صحت ندارد

نماینده کشورمان در سازمان ملل همچنین با اشاره به توییت جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا عنوان کرد: مشخص است که آمریکا از مدت‌ها قبل برنامه ترور قاسم سلیمانی را در سر داشته است.

مجید تخت روانچی، نماینده کشورمان در سازمان ملل در گفت‌وگویی با ان بی سی ترور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران را “ستیزه‌جویی” و یک “اقدام نامشروع” خواند. وی همچنین با اشاره به اینکه آمریکا اعتقادی به گفت‌وگو ندارد، تصریح کرد که از زمان ترور قاسم سلیمانی از طریق سفارت سوئیس با آمریکا مکاتباتی داشته‌اند.

روانچی در خصوص این مکاتبات توضیح نداد اما تصریح کرد که انتقام سختی از آمریکا خواهند گرفت.

وی با رد ادعاهای واهی مبنی بر دست داشتن قاسم سلیمانی در مرگ چند هزار آمریکایی گفت: آن‌ها هیچ مدرکی دال بر حرف‌هایشان رو نکرده‌اند. اگر آن‌ها اسنادی در اختیار دارند، باید آن‌ها را نشان دهند.

نماینده کشورمان در سازمان ملل همچنین با اشاره به توییت جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا عنوان کرد: مشخص است که آمریکا از مدت‌ها قبل برنامه ترور قاسم سلیمانی را در سر داشته است.

به نوشته ایسنا، وی با اشاره به اینکه سلیمانی به درخواست دولت عراق در این کشور حضور یافته بود، عنوان کرد: آمریکا در عین حال که قهرمان شکست دادن تروریست‌ها در منطقه را ترور کرده است، نمی‌تواند ادعا کند که در حال مبارزه با تروریسم است. انتقام سختی در کار خواهد بود. از زمان، مکان و چگونگی این امر اطلاعی ندارم اما حتما تلافی خواهیم کرد چراکه این اقدامی از سر ستیزه‌جویی بوده است و ما نیز نمی‌توانیم چشمانمان را بر روی اتفاقی که برای فرمانده نیروهای مسلح‌مان اتفاق افتاده را نادیده بگیریم.