مازندران یک گام دیگر به نخستین پارک کسب و کار فضا پایه کشور نزدیک شد

استاندار مازندران با پیگیری راه اندازی نخستین پارک کسب و کار فضا پایه کشور در این استان ، تحقق این وعده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را تسریع کرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران، احمد حسین زادگان در دیدار معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی، رئیس پژوهشگاه فضایی و رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با وی با تاکید بر قابلیت‌های مختلف استان بویژه ظرفیت های مهم اقتصادی و پروژه های گردشگری، کشاورزی و دامپروری، بهره گیری از فناوری های دیجیتال و دانش فضاپایه برای کیفی سازی و توسعه آنها را ضروری دانست.

وی افزود: استانداری مازندران اهتمام جدی برای گذر از اقتصاد سنتی به اقتصاد دیجیتال دارد و فعالیت‌های ارزشمندی نیز در این خصوص انجام شده است.
حسین زادگان گفت: سند توسعه کشاورزی و بحث افزایش تولید و بهره وری در بخش های مختلف کشاورزی که موجب افزایش اشتغال می شود و محصولاتی که در بازه زمانی کمتری به بهره برداری برسد، از اولویت های سرمایه گذاری استان در بخش توسعه اقتصادی است.

وی ادامه داد: استفاده از آخرین یافته‌های علمی و بهره گیری از ظرفیت‌های فناوری‌های فضایی می‌تواند مازندران را در رسیدن به این اهداف توسعه‌ای کمک کند.
استاندار مازندران با اشاره به اینکه هر برنامه سیستمی که بتواند اطلاعات ما را بهنگام تر و مسلح تر کند مطمئناً از آن استفاده می کنیم، گفت: در مدیریت واقعه سیل اخیر نیز از این اطلاعات، حداکثر استفاده به عمل آمد، ولی باید با پیگیری و برگزاری مستمر جلسات و یک برنامه مدون و منسجم از این ظرفیت‌ها استفاده بهینه شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در این جلسه ضمن تشریح توانمندی ها و ظرفیت های فناوری فضایی در ایجاد اشتغال و ارائه خدمات متنوع و کاربردی به جامعه، آمادگی کامل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای کمک به این استان درجهت دستیابی به اقتصاد دیجیتال اعلام کرد.
مرتضی براری افزود: برای تحقق رونق تولید در حوزه فضایی، ایجاد و توسعه کسب و کارهای نوین به عنوان یکی از اولویت های برنامه های سازمان فضایی ایران در دستور کار قرار گرفته است.
وی گفت: برای توسعه بازار کسب و کارهای این حوزه، لازم است تا زیرساخت های مورد نیاز برای شکل گیری این کسب و کارها نیز فراهم شود که سازمان فضایی ایران با هدف بهره مندی تمامی استان های کشور از خدمات فناوری فضایی بر اساس ظرفیت هر استان، توسعه زیرساخت ها را در سطح استان های کشور در اولویت خود قرار داده است.
رئیس سازمان فضایی کشور گفت: ایجاد پارک کسب و کارهای فضاپایه در استان مازندران منشا رونق و افزایش اشتغالزایی در این استان می شود و جوانان خلاق و کارآفرین این استان بتوانند با ایجاد ارزش افزوده بر روی داده های ماهواره ای به ارائه خدمات این فناوری در سطح استان و کشور بپردازند و باعث افزایش بهره وری در حوزه های مختلف شوند.
براری گفت: سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی ایران در کنار هم و با هدف توسعه فناوری فضایی در کشور و بهره گیری هر چه بیشتر از ظرفیت های این فناوری برای حل چالش های اساسی و مدیریت بهینه کشور تلاش خواهند کرد.
معاون وزیر ارتباطات افزود: ورود بخش خصوصی و توسعه کسب و کارهای این حوزه چه در بخش توسعه فناوری و چه در بخش ارائه خدمات و کاربردها برنامه ای است که با جدیت آن را پیگیری خواهیم کرد.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران هم با اشاره به فعالیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران در حوزه کسب دانش فنی طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی، تاکید نمود که بحث معرفی و توسعه خدمات فضاپایه به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی در این پژوهشگاه دنبال می‌شود.
حسین صمیمی با اشاره به فعالیت‌ها و همکاری‌های پژوهشگاه با مسئولان ذی‌ربط در حوزه مدیریت بحران سیل اخیر کشور در فروردین سال‌جاری، اظهار نمود: این پژوهشگاه آمادگی کامل خود را برای همکاری با واحدهای مسئول در زمینه تعیین خسارات وارده ناشی از سیل به مزارع کشاورزی و دیگر عوارض ناشی از آن، با استفاده از داده‌های سنجش از دور اعلام کرده و مذاکراتی را نیز در این زمینه با مسئولان در وزارت کشور داشته است.

مدیر کل فناوری و اطلاعات استان مازندران پیش از این تصویب راه اندازی نخستین پارک کسب وکارهای فضاپایه کشور در مازندران را به عنوان دستاورد سفر اخیر وزیر ارتباطات به این استان اعلام کرد.

یدالله طهماسبی اعلام کرد: پارک فضایی کسب وکارهای فضا پایه، قرار است تا پایان شش ماهه نخست سال ۹۸ در شهر ساری استان مازندران راه اندازی شود.