معاون میراث فرهنگی مازندران:

حسین ایزدی این آمار مربوط به دور اول تعطیلات از تاریخ ۲۷ اسفند تا چهار فروردین ماه جاری جمع آوری شده است.
وی با اشاره به فعال بودن ستاد خدمات سفر تا تاریخ ۱۶ فروردین به دلیل پیش بینی ادامه مسافرت نوروزی، اضافه کرد: امسال برخلاف سال گذشته که ۱۵ موزه در سراسر استان فعال بود، توانستیم ۱۹ موزه و سایت موزه و خانه تاریخی را برای بازدید گردشگران آماده سازی کنیم.
وی ادامه داد: موزه های دولتی شامل مجموعه فرح آباد ساری، گنجینه بابل، آمل، خانه نیما یوشیج در شهرستان نور، موزه آلاشت در سوادکوه، موزه مردم شناسی منطقه دوهزار تنکابن و موزه شهدای آمل است.
معاون میراث فرهنگی از سایت موزه گوهر تپه بهشهر و سایت موزه وستمین به عنوان ۲ مجموعه تاریخی دولتی یاد کرد که در تعطیلات نوروزی برای بازدید گردشگران آماده شده است.
موزه مردم شناسی کندلوس، خانه بانو مکرمه قنبری بابل، موزه تاریخی رامسر، خانه بانو تبریزی نوشهر، موزه عاج رامسر و برج دیده بانی بابل از جمله مجموعه های خصوصی است که نوروز ۹۸ میزبان بازدید کنندگان هستند.
ایزدی اظهار داشت: اشیای موزه های مازندران مربوط به دوره های مختلف تاریخی از عصر پیش از آهن (پنج هزار سال قبل) تا دوران معاصر است که گویای فرهنگی وتمدن غنی استان مازندران می باشد.
او همچنین به حضور راهنما برای موزه های نوروزی اشاره کرد و گفت: بسته به وسعت و ویژگی موزه ، سه تا ۶ نفر راهنما در هر مجموعه مستقرند تا توضیحات لازم را به بازدید کنندگان ارائه کنند.
وی دوره فعالیت نوروزی موزه های مازندران را تا ۱۶ فروردین اعلام کرد و افزود: فعالیت موزه ها از ۹ صبح تا ۱۹ عصر است و در صورت استقبال بازدید کنندگان ساعات بازدید افزایش می یابد.
بر اساس آمار میراث فرهنگی مازندران در تعطیلات نوروز گذشته ۳۷۲ هزار نفر از گردشگران از موزه ها ،اماکن فرهنگی و تاریخی استان بازدید کردند.
بر اساس آخرین آمارها تاکنون بیش از چهار میلیون گردشگر و مسافر از استان مازندران دیدن کردند .

ایرنا