دادستان ایالت کالیفرنیا دیروز با متهم کردن ترامپ به سوء استفاده از قدرت ریاست جمهوری، اعلام کرد ۱۶ ایالت آمریکا ترامپ را به دادگاه خواهند کشاند.

۱۶ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا دیروز – دوشنبه- با ارایه دادخواستی به یک دادگاه فدرال در ایالت کالیفرنیا، از “دونالد ترامپ” به دلیل اعلام وضعیت اضطراری ملی و اختصاص منابع مالی فدرال برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک شکایت کردند.

به گزارش عصرایران به نقل از نیویورک تایمز، ائتلافی متشکل از ۱۶ ایالت آمریکا دیروز به دادگاهی فدرال در شهر “سانفرانسیسکو” ایالت کالیفرنیا آمریکا شکایت بردند. این ایالت‌ها در شکایت خود ترامپ را متهم به سوء استفاده از قدرت و استفاده از منابع بودجه فدرال به رغم مخالفت کنگره برای ساخت دیوار مرزی در مکزیک کردند.

ترامپ جمعه گذشته اعلام کرد که به رغم مخالفت کنگره برای ساخت دیوار در مرز ایالات متحده با مکزیک اعلام وضعیت اضطراری ملی می‌کند. او پیشتر تهدید کرده بود در صورت عدم اجماع دوحزبی در کنگره برای اختصاص بودجه به ساخت این دیوار، او از این اختیار قانونی خود استفاده خواهد کرد تا بودجه ساخت دیوار مرزی را تامین کند.

در واکنش به این اقدام ترامپ، “نانسی پلوسی” رییس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا تاکید کرده بود ترامپ را در دادگاه خواهد دید.

اختلاف بین دموکرات های کنگره با ترامپ بر سر بودجه ۵٫۳ میلیارد دلاری ساخت دیوار مرزی با مکزیک منجر به تعطیلی موقت ۳۵ روزه دولت فدرال آمریکا شده بود. این تعطیلی رکورد طولانی ترین تعطیلی موقت دولت فدرال آمریکا را شکسته است.

ایالت‌هایی که از ترامپ شکایت کرده‌اند شامل: کالیفرنیا، نیویورک، ایلینوی،کلرادو، کنتیکات، دلاور، هاوایی،میشیگان، مریلند، مینه‌سوتا، نوادا، نیوجرسی، مِین، اورگن، نیومکزیکو و ویرجینا هستند.

“خاویر بسرا” دادستان ایالت کالیفرنیا دیروز در یک نشست خبری ضمن اعلام این خبر گفت:” امروز ما در روز ریاست جمهوری – دیروز تعطیلات روز ریاست جمهوری در آمریکا بوده است –  از ترامپ  به خاطر سوء استفاده از قدرت ریاست جمهوری شکایت کرده‌ایم و او را به دادگاه خواهیم کشاند.”

دادستان ایالت کالیفرنیا آمریکا- فرد سمت راست تصویر- در کنار فرماندار دموکرات این ایالت/ عکس:آسوشیتدپرس

16 ایالت آمریکا از ترامپ شکایت کردند

او افزود: “رئیس جمهور ترامپ دفتر ریاست جمهوری را درگیر این تئاتر غیر قانونی کرده  تا مخاطبانش را متقاعد کند که به دیوار مرزی” زیبا “خود متعهد است. ما از رئیس جمهور ترامپ شکایت می‌کنیم تا او را از سرقت یکجانبه پول مالیات دهندگان ایالت‌ها که از سوی کنگره برای مردم ایالات کنار گذاشته شده، بازداریم.”

دادستان ایالت کالیفرنیا ادعاهای ترامپ درباره ضرورت ساخت دیوار مرزی در مرز جنوبی با مکزیک را رد کرد و گفت آمارها نشان می‌دهد ورود غیرقانونی مهاجران در پایین‌ترین سطح خود در ۲۰ سال گذشته قرار دارد و به رغم ادعاهای ترامپ، بیشتر مواد مخدری که به آمریکا وارد می‌شود نه از طریق مهاجران غیرقانونی، بلکه از طریق مرزهای قانونی وارد خاک آمریکا می‌شود.