رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: تا پایان مهر امسال برای ۵۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو واردات در سامانه نیما ثبت سفارش شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲ برابر افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد لاهوتی امروز (شنبه) در نشست خبری، افزود: صادرات کشور با رشد ۱۳ درصدی در ۶ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال به ۲۳ میلیارد دلار افزایش یافت.
وی با اشاره به کاهش سه میلیارد دلاری واردات در نیمه نخست امسال، اظهار داشت: در ۶ ماه نخست پارسال میزان واردات به کشور حدود ۲۵ میلیارد دلار بود در حالی که امسال به ۲۲ میلیارد و ۱۸۲ میلیون دلار رسید.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران بیان کرد: تراز تجاری ایران در نیمه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۹۴۰ میلیون دلار مثبت بود .
لاهوتی با بیان این که کشورهای چین، عراق، امارات، افغانستان و هند به ترتیب بزرگترین بازار صادراتی ایران هستند، اضافه کرد: صادرات به کشورهای اروپایی تحت تاثیر تحریم ها به شدت کاهش یافت به طوری که صادرات به آلمان به ۱۳ میلیون دلار رسید.
وی با بیان این که اختلاف قیمت دلار هشت هزار تومانی در سامانه نیما با نرخ ۱۴ هزار تومانی در بازار آزاد، جذابیت ثبت سفارش در سامانه نیما را بیشتر کرده است گفت: این مساله، مشکلات بزرگی را برای صادرکنندگان به وجود آورده است زیرا دولت تاکید دارد که ارز صادراتی باید در سامانه نیما عرضه شود.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به سیاست ارزی دولت یادآورشد: دولت به دنبال تک نرخی کردن ارز بود، اما هم اکنون دلار در بازار ایران پنج قیمت رسمی، نیمایی، سنا، مسافرتی و بازار آزاد دارد که این مساله در آشفتگی بازار بسیار تاثیرگذار بوده است.
لاهوتی با بیان این که تاکنون ارز صادر کنندگان به اقتصاد کشور وارد می شده و اگر مشکلی در این زمینه بوده به تحریم های اقتصادی باز می گشت، اضافه کرد: انتظار داریم بانک مرکزی و دولت میزان ارز حاصل از صادرات کالا در پنج سال گذشته را اعلام کند تا مشخص شود هر سال چه میزان ارز صادراتی به کشور بازگشته است.
به گفته وی، نرخ ارز نسبت به سال گذشته سه تا ۳٫۵ برابر شده اما رشد صادرات ما ۱۳ درصد بوده که این موضوع نشان می دهد سیاست های ارزی و صادراتی دولت موفقیت نبوده و ما نتوانستیم از فرصت های ایجاد شده به خوبی استفاده کنیم.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران تصریح کرد: افزایش قیمت دلار از ۳۸۰۰ به ۱۷ هزار تومان غیر قابل پیش بینی بود و این موضوع بر اقتصاد ملی ایران تاثیر منفی گذاشت و همه فعالیت های اقتصادی را تحت تاثیر قرار داد.
لاهوتی اضافه کرد: همچنین صدور دستورالعمل های مختلف توسط بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک نشان داد که هر کدام از این نهادها به دنبال کار خود هستند که این مساله در سردرگمی بازار بسیار موثر بوده است.
رئیس کنفدراسیون صادرات با اشاره به صادرات ۲۳ میلیارد دلاری کشور در نیمه نخست سال جاری، گفت: در چهار سال گذشته همواره با افزایش صادرات مواجه بودیم و پیش بینی ما این است که تا پایان امسال میزان صادرات ایران به ۴۶ تا ۴۷ میلیارد دلار برسد.
وی یادآور شد: البته اگر شرایط مناسبی به وجود آید و برخی از موانع برطرف شود، برآورد ما این است که صادرات ایران در پایان سال ۹۷ به حدود ۵۰ میلیارد دلار افزایش یابد.