واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی ۴۶۰ مگاواتی غرب مازندران در آئینی با حضور مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی و جمعی از مسئولان استانی روز یکشنبه در نوشهر وارد مدار شد.

به گزارش ایرنا ، عملیات ساخت این نیروگاه از تیرماه سال ۱۳۹۵ با پیش بینی اعتباری بالغ بر ۲۸۰ میلیون یورو از محل مشارکت بخش خصوصی و صندوق توسعه ملی در زمینی به مساحت کمتر از هشت هکتار در شهرستان نوشهر آغاز شد.
واحد گازی این نیروگاه قابلیت تولید حدود ۳۱۰ مگاوات و واحد بخار آن نیز حدود ۱۵۰ مگاوات برق را دارد و بنا به اظهار نظر سرمایه گذار این طرح ملی ، واحد بخار آن نیزقرار است در سال آینده وارد مدار شود.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی دراین آئین به خبرنگاران گفت :‌اگرچه سنگ بنای ساخت این نیروگاه مربوط به دوره قبل از شکل گیری دولت یازدهم بوده ولی عملیات ساخت آن از سال ۱۳۹۵ آغاز شده است.
محسن طرزطلب افزود : امیدواریم با وارد شدن واحد گازی این نیروگاه در شبکه های سراسری شاهد رفع کمبود انرژی الکتریکی در منطقه گردشگرپذیرغرب مازندران باشیم .
*ساخت ۲۰ هزار مگاوات تولید برق نیروگاهی در کشور
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی کشور گفت : با همکاری بخش خصوصی حدود ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه برق در کشور در حال احداث است.
طرزطلب افزود :‌ برای هرهزار مگاوات تولید برق ، حدود ۶۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری پیش بینی شده است و تا پایان این دولت حدود ۵ هزار مگاوات برق نیروگاهی وارد مدار می شود.
*رشد ۲ برابری میانگین مصرف برق در مازندران نسبت به کشور
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان های مازندران و گلستان نیز گفت :‌ رشد میزان پیک مصرف برق در کشور بیش از ۵ درصد است درحالی که در مازندران این عدد حدود ۱۲ درصد است.
حسین افضلی ، ورود میلیون ها مسافر و گردشگر را از علت های افزایش مصرف برق در استان مازندران برشمرد و ابراز امیدواری کرد که با وارد مدار شدن واحد گازی این نیروگاه حدود ۳۰ درصد کمبود انرژی الکتریکی در این منطقه رفع شود.
شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران عهده دار تامین برق دست کم ۵۸۰ هزار مشترک است.