در روزگاری نه چندان دور مشهد به واسطه حضور آیت‌الله واعظی طبسی، شهری همراه با هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی بود. سفر رییس جمهور و رییس مجمع تشخیص به این شهر با آغوش باز تولیت حرم امام رضا روبرو می‌‎شد.

فوت آیت‌الله مشهد، باعث شد کم کم اعتدالیون و اصلاح‌طلبان یک پایگاه مهم خود را از دست بدهند و مشهد در اختیار مخالفان سرسخت رییس جمهور روحانی قرار بگیرد.

آیت‌‎الله علم الهدی ( امام جمعه مشهد)، سید ابراهیم رییسی( تولیت حرم امام رضا(ع))، جواد کریمی قدوسی و پژمان فر( نمایندگان مجلس) مشهد را تبدیل به پایتخت مخالفان روحانی کرده‌اند. آیت‌الله علم الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد یک شاه بیت اساسی دارد و آنهم انتقاد از رفتارهای ریز و درشت دولت حسن روحانی است.

آیت‌الله علم الهدی حتی در آخرین سفر روحانی به مشهد به استقبال رییس جمهور نرفت.

نقش شهر مشهد در این روزهای سیاست ایران!

سید ابراهیم رییسی که به عنوان رقیب انتخاباتی رودروی «شیخ دیپلمات» قرار گرفت و البته رقابت را به او واگذار کرد. در همین اواخر وقتی روحانی برای سفر استانی به مشهد رفت؛ رییسی برای بازدید از نمایشگاه کتاب به تهران آمد تا مشخص شود اختلاف این دو به وسعت مسیر تهران تا مشهد است.

کریمی قدوسی و پژمان‌فر هم در مجلس تبدیل به مخالفان شماره یک دولت دوازدهم شده‌اند و از هیچ کاری برای ناکارآمد نشان دادن روحانی دریغ نمی‌کنند.

دیگر نه تهران و نه قم، پایتخت مخالفان رییس جمهور روحانی نیست. مشهد رسما عنان کار را به دست گرفته است و تلاش می‌کند در سمفونی سیاست ایران ساز خود را بزند. در روزهایی که آیت‌الله مصباح و آیت‌الله یزدی و بسیاری از اعضای جبهه پایداری ساکت هستند، مشهدی‌ها کار را به دست گرفته‌اند.

برخی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس هم در گفت‌وگوهایی از پیامک‌های تهدید‌آمیز ارسالی از مشهد در مورد ماجرای تصویب لایحه «اف ای تی اف» سخن به میان آوردند.

محمد محمودی نماینده شهریار در پارلمان گفت: « در پیامک‌هایی اخیرا با مرگ تهدیدمان کردند. برای من بیشتر از ۲۵۰ تا ۳۰۰ پیامک با کد مشهد ارسال شد.روزهای آخر پیام می‌دادند که اگر مردید چطور می‌خواهید جواب خدا را بدهید؟»

امام جمعه مشهد در آخرین نماز جمعه خود به نمایندگان هشدار داد که «حواستان جمع باشد که در تاریخ اسمتان دنبال مملکت فروشان نیاید و نگویند شما هم با تصویب FATF جزو مملکت فروشان بودید.»

علی مطهری هم در مقام پاسخ درآمد و گفت:« اولا اگر بنا بود نمایندگان مجلس تشخیص‌های آقای علم الهدی را ملاک تصمیم‌های خود قرار دهند امروز اثری از جمهوری اسلامی نبود.ثانیا این گفته آقای علم الهدی شاید بتواند به کشف منشأ پیامک‌های بعضا تهدیدآمیز ارسالی از مشهد برای نمایندگان در ایام طرح لایحه مرتبط با FATF کمک کند.»

در این میان برخی از حامیان دولت نیز بر این باور هستند که اتفاقات دی ماه هم از مشهد سرچشمه می‌گیرد.

زمین بازی برای روحانی به صورت واضح مشخص شده است.او دیگر می‌داند مخالفت‌ها علیه دولتش در مشهد کوک می‌شود و در خارج از مرزها در ریاض، واشنگتن و تل‌آویو.