طبرسی

        نماینده ولی فقیه در مازندران با تاکید بر تقویت فرهنگ وقف در جامعه، گفت: موقوفات گمنام در روستاهای مازندران شناسایی شود.

 آیت‌الله نورالله طبرسی امروز در دیدار با اعضای ستاد هفته وقف مازندران اظهار داشت: وقف در همه ادیان وجود داشته و همچنان ادامه دارد و در نظام جمهوری اسلامی ایران به برکت انقلاب در مازندران موقوفات زیادی داریم.

وی افزود: وقف به هر نیتی که بوده باید به همان نیت وقف شود که در زمینه عزاداری موقوفات بهتر است برای جشن‌ها و ولادت‌های امامان، ازدواج، احداث ساختمان برای فقرا، دارو و دیگر چیزها وفف شود.

طبرسی تصریح کرد: کارکنان و دست اندرکاران اوقاف امانتدار و وارث واقفان هستند و حق الناس و حق الله بر عهده آنان بوده که باید به این امر توجه کنند.

امام جمعه ساری بیان کرد: وقف تنها به غذا و مکان نیست امروزه نیاز جامعه مانند تهیه جهیزیه برای دختران خانواده نیازمند باید مورد توجه باشد و همچنین موقوفات باید به هنگام و به موقع هزینه شود و مردم اثرات وقف را به عینه ببینند و لمس کنند تا رغبت و تمایل حضور مردم بیشتر شود.

طبرسی گفت: باید وقف را به گونه ای تبلیغ کنیم که مردم احیای موقوفات را جدی بگیرند و در تمام مناسبت‌ها وقف را اجرا و احیا کنند.

وی افزود: خیمه معرفت و مراکز فرهنگی که از تاکیدات مقام معظم رهبری بوده در یاددهی مسائل شرعی به مردم نقش مهم و اساسی دارد که باید پررنگ تر از گذشته شود.

طبرسی بیان کرد: برخی از زمین‌های وقفی که دربرخی نقاط حساس شهر بوده که متولی خاصی ندارد باید تعیین تکلیف که اوقاف می‌تواند وارد شود و با دادن اجاره از موقوفات آن استفاده کند.

نماینده ولی فقیه در مازندران گفت: نباید نسبت به موقوفه بی توجه باشیم و بدانیم خدمت به مردم در هرسنگری باید درست و مورد رضایت خداوند باشد و از آثار و برکات و خیرات وقف بهره مند شویم.

ساخت ۱۷۵ پروژه عمرانی در موقوفات

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران نیز در این دیدار گفت: وقف میراث ماندگاری بوده که باید فرهنگ آن در جامعه نهادینه شود زیرا تنها وقف می‌ماند.

حجت الاسلام ابراهیم حیدری افزود: پرداخت وقف باید مورد توجه نهادهای دولتی قرار گیرد که متاسفانه برخی ادارات حتی در بحث استعلامات نیز با اوقاف تعامل ندارند.

وی با اشاره رونق اماکن مذهبی در استان، بیان کرد: ۱۷۵ پروژه عمرانی در حوزه ساخت و ساز امامزاده‌ها در دست ساخت است که نیازمند اعتبارات دولتی است.

حیدری بیان کرد: یکی از مشکلات ما در زمینه سند موقوفات این بوده که وقف نامه داریم اما سند نداریم که باید این امر مورد توجه قرار گیرد که برای ۱۱ هزار و ۷۰۰ رقبه سند مالکیت اخذ شد.

وی ادامه داد: تمام هزینه‌ها در اوقاف عین نیت و وقف‌نامه هزینه می‌شود و در دهه وقف بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان جهت اجرای نیات در بحث دارو درمان و بیمارستان هزینه شد.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه مازندران گفت: بیش از سه میلیارد تومان در ایام عزاداری سید الشهدا در مساجد، حسینیه و تکایا هزینه شد.

حیدری تصریح کرد: امسال ۷۷ وقف جدید دراستان داشتیم که باز نیاز جامعه در زمینه در زمینه دارو، درمان،فناوری و دیگر زمینه‌ها هزینه شود که امامان جمعه و جماعات نقش مهمی در فرهنگ‌سازی فرهنگ وقف دارند.