به نظر می‌رسد تا انتخابات ریاست جمهوری سال آینده هاشمی تمام سخنان خود را به حمایت از روحانی و یادآوری دوران احمدی نژاد سپری خواهد کرد.
کمتر از ۶ ماه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی است و حسن روحانی روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد. مخالفان دولت یازدهم تصمیم گرفته‌اند به هر شکل ممکن روحانی را تبدیل به اولین رییس جمهور چهارساله ایران کنند. در این میان برجام مهم‌ترین دستاویز مخالفان برای تخریب روحانی است.

آنها می‌خواهند از روی کارآمدن ترامپ در آمریکا و ملغی شدن احتمالی برجام استفاده کنند و نامزد مورد نظر خود را راهی نهاد ریاست جمهوری کنند.

همین تلاش مخالفان دولت باعث شده است تا مهم‌ترین حامی دولت روحانی یعنی اکبر هاشمی رفسنجانی وارد صحنه شود و به صورت تمام قد از حسن روحانی و عملکرد او دفاع کند. شاه بیت سخنرانی‌های هاشمی در هفته‌‍ای که گذشت دفاع از روحانی و یادآوری دوران محمود احمدی نژاد بود.

به جرات می‌توان گفت هاشمی از اولین سیاستمدارانی بود که خطر احمدی نژاد برای کشور را متذکر شده بود. خود احمدی نژادی‌ها هم هاشمی را مخالف شماره یک خود می‎‌دانستند. کار حتی به جایی رسیده بود که احمدی نژاد در جریان مناظره با میرحسین موسوی در انتخابات سال ۸۸ در مورد هاشمی گفت:« در اوائل کار دولت، آقای هاشمی به پادشاه یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت که کار این دولت شش ماهه تمام است.»

هاشمی به خاطر اینکه تفکر احمدی نژاد را برای کشور خطرناک می‌دانست تمام تلاش خود را انجام داد تا خرداد ۹۲، نقطه پایانی باشد بر عصر احمدی نژاد و احمدی نژادی‌ها. هاشمی حتی خود وارد عرصه انتخابات شد. ورودی که با رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان آغاز نشده به پایان رسید.

دفاع تمام قد «شیخ اکبر» از «شیخ دیپلمات» در آستانه انتخاب دوازدهم

هاشمی از روحانی حمایت کرد و باعث شد تا روحانی به عرصه قدرت برسد. آیت‌الله در این سه سال و اندی که از عمر دولت روحانی گذشته است از برنامه‌های دولت حمایت کرد و در ماه اخیر این حمایت را به صورت ویژه تکرار کرد.

آیت‌الله در مورد مخالفان روحانی و برجام می‌گوید:« اینها که می گویند برجام اثری نداشته، ناحقی می کنند و نمی دانم چگونه می خواهند پاسخ خدا را بدهند.» او در جایی دیگر می‌گوید:« تحريم ها را كاغذ پاره مي دانستند، ولی تحريم اگر ادامه پيدا كرده بود كشور از دست ميرفت.»

سید محمود میرلوحی در گفت‌وگویی گفته بود که روحانی از حضور در انتخابات ریاست جمهوری دلچرکین شده است. این فعال اصلاح طلب گفته بود:« شرایط به گونه‌ای پیش رفت که آقای روحانی به‌ شدت از این وضعیت و حضور در انتخابات آینده دل چرکین شدند. از سوی دیگر آقای روحانی قصد داشتند در اصلاح کابینه تغییرات جدی‌تر و بیشتری صورت بدهند که با مشاهده این هجمه‌ها از تغییرات بیشتر پرهیز و تنها به تغییر سه وزیر اکتفا کردند.»

هاشمی رفسنجانی به مطرح شدن چنین سخنانی واکنش نشان داد و گفت:« خود آقای روحانی مصمم است که بیاید. به‌تازگی با ایشان صحبت کردم. به‌هرحال ایشان در دور اول هم به عنوان وظیفه آمدند و حتی آن‌موقع که آمدند، وضعی نبود که آدم خودش را پیش‌قدم کند.»

به نظر می‌رسد تا انتخابات ریاست جمهوری سال آینده هاشمی تمام سخنان خود را به حمایت از روحانی و یادآوری دوران احمدی نژاد سپری خواهد کرد.

هاشمی دوست ندارد دوران احمدی نژاد در کشور تکرار شود. به خاطر همین تلاش می‌کند در سال ۹۶ روحانی دوباره به قدرت برسد و تفکر روحانی در انتخابات  سال ۱۴۰۰ هم تداوم داشته باشد. شاید بتوان گفت آیت‌الله تمام تجربه سیاسی خود را به کار خواهد بست تا اصول‌گرایان به قدرت نرسند به ویژه اصول‌گرایانی که تفکری شبیه احمدی نژاد دارند.

عصر ایران؛ مصطفی داننده