نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره به تقویت فرهنگ زکات در جامعه، گفت: : ترویج زکات رفع کننده مشکلات اقتصادی جامعه می‌شود.

نماینده ولی فقیه در مازندران: ترویج زکات رفع کننده مشکلات اقتصادی جامعه می‌شود

 آیت الله محمد باقر محمدی لائینی ظهر امروز در جلسه شورای زکات مازندران با تسلیت به مناسبت ایام ضربت خوردن و شهادت  مولی الموحدین علی(ع)، اظهار داشت: فرهنگ زکات ۱۴۰۰ سال قدمت دارد که با کمتر شدن مشکلات اقتصادی، قطعا شاهد افزایش کمی و کیفی این امر و  رفع مشکلات مردمی خواهیم بود.

وی افزود: با گرانیها سفره مردم کوچکتر میشود و در نتیجه باید انتظار داشته باشیم زکات کمتر شود اما شاهد افزایش زکات بودیم که جای قدردانی دارد. همه باید این واجب را احیا و اقامه کنیم زیرا یک واجب دادنی و هم گرفتنی است.

نماینده ولی فقیه در مازندران تصریح کرد: در گذشته جمع آوری زکات مردمی و داوطلبانه بدون مطالبهگری حکومت یک فرهنگ شده بود و همچنان این امر ادامه دارد.

لائینی ادامه داد: تشکیل شوراهای زکات اقدامی خوب و مردمی است که اعضای شورا مردم را به پرداخت زکات تشویق تا با میل و رغبت پرداخت کنند البته بسیاری از زکات و انفاقات به صورت مخفی  گزارش نمیشود.

آموزش مبانی زکات در روستاها

حجت الاسلام فلاح ، نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی مازندران  نیز گفت: در زمینه پرداخت زکات در زمینه زراعت، باغ و دام سال گذشته یک دوره آموزشی برای کارشناسان برگزار و ۴۴۵ نفر با مبانی زکات آشنا شدند.

وی افزود: مردم در پرداخت خمس استقبال میکنند اما متاسفانه پرداخت زکات کمی مغفول ماند که باید به این امر مهم توجه شود.

علیجان شمشیربند، رئیس شورای اسلامی شهر ساری نیز گفت: در گذشته زکات محصول را زمان برداشت محصول پرداخت میکردند اکنون باید جایگاه و اهمیت زکات برای مردم بازگو شود.

وی بیان کرد: زکات را دولتی نکنیم زیرا هرجا دولت وارد شد با دستور العمل و بخشنامه زیاد موفق نبودیم و به صورت سنتی دریافت شود که ائمه جمعه در این زمینه نقش مهمی دارند. اگر خمس و زکات به درستی پرداخت شود تعداد فقرا و نیازمندان کاهش می یابد.

۲۱۵ میلیارد ریال زکات در مازندران جمع آوری شد

رضا نوروزی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) مازندران نیز اظهار داشت: زکات  یکی از فروعات دین اسلام بوده و بر   مسلمانان لازم و واجب است تا در احیا و اقامه احکام آن بکوشند، زیرا بسیاری از مشکلات افتصادی جامعه از طریق این سنت حسنه رفع میشود.

وی افزود: در سال۹۸ به نسبت سال ۹۷ طبق گزارش دبیرخانه زکات، ۴۳ درصد رشد ثبت درآمد زکات داشتیم و ۲۱۵ میلیارد ریال کمک در بخش زکات جمع آوری شد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) مازندران تصریح کرد: هزار و ۵۰۰ جلسه شورای زکات سال گذشته در روستاهای استان با حضور بزرگان شورای آن روستاها تشکیل شد که سال ماحصل آن جمع آوری ۹۱ میلیارد ریال زکات در این بخش بوده است.

نوروزی با اشاره به اینکه بیشتر زکات جمع آوری شده در استان مستحبی است،  ادامه داد: ۱۵ میلیارد و۶۰۰ میلیون تومان زکات مستحبی جمعآوری شد و در زمینه ساخت  مسکن، معیشت، درمان تحصیل، پروژه خانه عالم مساجد و غسالخانه هزینه شد.

وی گفت: امیدواریم امسال و در عید فطر، شاهد افزایش کمیت و کیفیت زکات در استان باشیم و فعالیت موسسات خیریه در زمینه جمع آوری زکات با مجوز دبیرخانه زکات باشد.

حجت الاسلام ناصر شکریان، مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران نیز در این جلسه گفت: افزایش جمع آوری زکات جای تقدیر دارد اما اکنون باید ببینیم چه کنیم تا این امر مهم مردمی بماند.

وی افزود: اعتماد مردم در زمینه کمک‌های مردمی و در حوزه زکات را بیشتر کنیم و نظارتها نیز در زمینه جمع آوری، توزیع و هزینههای زکات به درستی باشد./ تسنیم