تولید در کارخانه نساجی قائمشهر رونق می گیرد

کارخانه نساجی قائمشهر پس از حدود سه دهه گرفتاری در چنبره مشکلات مختلف قرار است با ورود ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و سرمایه گذاری این نها به چرخه کامل تولید باز گردد.

 این موضوع را روابط عمومی استانداری مازندران پس از نشست معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با استاندار مازندران اعلام کرد.

گزارش این روابط عمومی حاکیست که در نشست احمد حسین زادگان و سید مصطفی سید هاشمی معاون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، دو طرف برای تکمیل و شتاب بخشی به چرخه تولید در کارخانه نساجی مازندران توافق کردند.
قرار است ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در گام نخست برای نصب ماشین آلات خط رنگرزی و تکمیل فرآیند چرخه تولید در کارخانه نساجی مازندران ورود نماید.
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در این نشست پایداری اشتغال و تقویت تولید را سیاست اصولی این ستاد برشمرد و گفت: در سال رونق تولید، گوش به فرمان مقام معظم رهبری، همه در راستای حمایت از اشتغال و تولید رسالت دارند و باید مجدانه اهتمام کنند.
استاندار مازندران نیز احیا واحدهای تولیدی نیمه راکد، راکد و تقویت تولید را از برنامه‌های محوری این حوزه در استان دانست و اظهار داشت: برای تسهیل امور در چرخه تولید و صنعت استان و رفع موانع پیش روی واحدهای تولیدی، عزم راسخ داریم و از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنیم.
بر اساس گزارش روابط عمومی استانداری مازندران، حسین زادگان در این نشست؛ مدیران ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) را برای ورود کامل در پروژه کارخانه نساجی مازندران متقاعد کرد و با بیان ویژگی‌ها و قابلیت‌های نهفته این واحد تولیدی صاحب قدمت در صنعت نساجی؛ موافقت این ستاد را برای سرمایه گذاری در این پروژه و راه اندازی بخش‌های مختلف شرکت جلب و پیشنهادهای راهبردی برای تداوم تولید و بازگشت سرمایه گذاری این ستاد ارائه کرد.
در این جلسه برخی مدیران ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و مدیران استان نیز حضور داشتند.

کارخانه نساجی قائمشهر که با نام نساجی مازندران هم شناخته می‌شود، از نخستین واحدهای صنعتی بزرگ کشور محسوب می‌شد که کلنگ آن در سال ۱۳۰۷ در زمینی به زمین زده شد سال ۱۳۱۳ به بهره برداری رسید. بعدها تعداد کارخانه نساجی در قائمشهر به سه واحد رسید تا چرخه ریسندگی کامل شود.
گذشت زمان و تغییر زمانه از کاهش کشت پنبه در مازندران گرفته تا فرسودگی ماشین آلات و سنگینی بوروکراسی ناشی از مالکیت دولتی سبب شد تا مشکلات کارخانه‌های نساجی از سال ۷۲ با واگذاری آن به بانک ملی آن هم با هدف حل معضلات ناشی از مالکیت دولتی نمود بیرونی پیدا کند.

مشکلات واحدهای باقی مانده نساجی قائمشهر از دهه ۸۰ با واگذاری‌های مختلف و نسخه‌هایی که با تغییر هر دولت، وزیر و استاندار پیچیده می‌شد، به کلاف سردرگم تبدیل شد.
در حال حاضر کارخانه نساجی شماره یک قائمشهر پس از واگذاری‌های مختلف و انباشته شدن مشکلات در مالکیت شهرداری این شهر قرار دارد و به خاطر مشکلاتی که این نهاد به لحاظ حقوقی و مالی گرفتار آن است، عملاً حل مشکلاتش به حالت تعلیق در آمده است.

آخرین بار شهرداری قائمشهر قرار بود آبان ماه پارسال این کارخانه را از طریق مزایده به بخش خصوصی واگذار کند، ولی در دقیقه ۹۰ و پیش از باز شدن پاکت پیشنهاد قیمت، مزایده لغو و کارخانه در مالکیت شهرداری باقی ماند.