مازندران به عنوان یکی از قطب های برجسته گردشگری کشور و برخوردار از مولفه ها و شاخص های قابل توجه و پردازش این صنعت، گنجینه های ناشناخته عدیده ای دارد که در سپهر گردشگری کشور هنوز معرفی نشده و ندرخشیده اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، گردشگری امروزه به عنوان رکن سوم اقتصاد در دنیا مطرح است و در این ماراتن اقتصادی کشورهایی که این صنعت را جدی گرفته و به تمامی زیر و بم آن توجه کنند جایگاه در خوری کسب می کنند و ایران با تمدن و جاذبه‌های بی‌نظیر فرهنگی‌، تاریخی شایسته بهترین جایگاه در این رقابت است.
یکی از استان‌های مهم ما در حوزه گردشگری استان مازندران است که میراث دار فرهنگی غنی و منابع تاریخی و طبیعی متنوع و بی شماریست که خود به تنهایی بستری برای جذب دهها میلیون مسافر و گردشگر است.
وجود دریا، جنگل و داشته‌های فرهنگی، تاریخی و گردشگری بسیار زیبا در صورت معرفی می‌تواند باعث شود تا این استان همچنان یکی از قطب‌های گردشگری اصلی گردشگری کشور باشد و این مساله را رونق دهد.
میراث تاریخی ، طبیعی و فرهنگی مازندران که زبان گویا ، زنده و جاری تمدن این بخش از دنیا در دل شهر نشینی است، همچون گنجینه هایی غریب از چشمان گردشگران دور مانده و گردشگری مازندران تقریبا به شنا در دریا و اطراق در سواحل ختم شده است.
اما مازندران جاذبه های تاریخی و میراث های فرهنگی و سنتی بسیاری را در دل خود دارد که آشنایی با آن و همچنین معرفی انها بهترین زمینه ساز برای حرکت به سمت اقتصاد گردشگری و همچنین معرفی این میراث به همگان است.
این میراث از طبیعی گرفته تا تاریخی همگی هویت مردم مازندران و تاریخ پر فراز و نشیب ساکنان این خطه را روایت می کند.
** الیمستان؛ جنگل مه آلود و رویایی
الیمستان، نام جنگلی رویایی و مه آلود است که در کنار روستایی به همین نام قراردارد و طبیعت بکر و زیباییِ درختان و مراتعش زبانزد خاص و عام است. با ورود به این جنگل با منظره زیبای قله دماوند، انبوه درختان سبز و دشت های پر گل، جادو می شوید و لحظه ای دست از تماشای این نقاشی بی نظیرِ طبیعت بر نمی دارید.
این جنگل محل رویش گیاهی به نام الیماست که در اردیبهشت ماه بساطش را در میان طبیعت پهن می کند و به همین دلیل نام الیمستان را برای آن برگزیده اند. الیما گیاهی بومی شبیه پیازچه است و در کنار جوی آب می روید و به صورت خوراکی پخته شده در غذا بویژه در خورشت به مصرف می رسد.
جنگنگل الیمستان یکی از رویشگاه های طبیعی گیاه الیماست که ارزش خوراکی دارد.این جنگل مه آلود می تواند تجربه ای متفاوت از جنگل نوردی را برای گردشگران رقم بزند.
هوای خنک و مه آلود جنگل الیمستان بهترین فضا را برای پیاده روی و لذت بردن از زیبایی های طبیعت برای گردشگر فراهم می آورد. می توان به قلب جنگل زد و در آن پیش رفت تا به دشت ها و مراتع سرسبز برسید. زیبایی های طبیعت در اینجا تمام نشدنی اند و هر لحظه بر تعداد آنها افزوده می شود.
همچنین جنگل الیمستان در مسیر صعود به قله ای به همین نام قرار دارد و کوهنوردیِ لذت بخشی را برای گردشگران علاقه مند به این ورزش به ارمغان می آورد.
در مسیر کوهنوردی الیمستان و نرسیده به قله، حفره هایی به عمق ده متر دیده می شوند که گفته می شود جای دو شهاب سنگ بزرگ هستند. البته در این میان افسانه های بومی حکایت از این دارند که این دو گودال جای زانوهای رستم هستند که در این منطقه زانو زده و از آب دریا نوشیده است.
** عمارت کلبادی جاذبه ای تاریخی
خانه تاریخی کلبادی بدون شک یکی از زیباترین ساکنان محله آب انبار نو ساری است. این خانه زیبا به عنوان یک یادگار از دوره قاجاریه در شهر ساری در تاریخ ۹ آبان سال ۱۳۷۷ هجری شمسی با شماره ثبت ۲۱۴۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
عمارت منوچهرخان کلبادی واقع در محلهٔ آب انبار نو حدود یکصد و سی سال قبل به دستور سردار جلیل از امراء ارتش وقت ساخته شد و به نام فرزند بزرگش امیر نصرت شکوه نظام به امیریه معروف شد. امیر نصرت در جوانی فوت شد و سردار بنا را به فرزند وی منوچهرخان بخشید. منوچهرخان کلبادی که بعدها از ملاکین منطقه و زمانی نیز نماینده مردم ساری در مجلس شورای ملی بود در سال ۱۳۶۲ دار فانی را وداع گفت و این بنا در سال ۱۳۷۰ در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.
سبک معماری این ساختمان از تکایای دورهٔ قاجاری برگرفته شده و دو بخش اندرونی و بیرونی دارد. بنای اصلی این عمارت در بخش اندرونی در دو طبقه و یک زیرزمین احداث شده و هر طبقه دارای یک شاه‌نشین و اتاق‌های دو طرفه است. شاه‌نشین طبقه دوم از زیباترین اتاق‌های این عمارت است و جای جای آن یادآمد شیوه‌های هنرهای تزئینی دوره قاجاری است. مصالح ساختمانی این بنا شامل چوب و آجر و بام آن به صورت شیروانی و سفال پوش می‌باشد.
** الیمالات؛ دریاچه ای برای تمام فصول
نور، یکی از شهرستان‌های استان مازندران است که در سمت شمال با دریای زیبای خزر هم‌مرز است. با این وجود، خزر تنها پهنه‌ آبی این شهرستان نیست و می‌توان دریاچه‌ها و رودخانه‌های زیادی را در آن مشاهده کرد.
شهر چمستان مرکز بخش چمستان در این شهرستان به شمار رفته و یکی از بهترین نقاطی است که می‌توان برای سفر برگزید. دریاچه‌ سد الیمالات در ۸ کیلومتری مسیر نور به چمستان در جنوب دو راهی منتهی به روستای کارگرکلا قرار دارد. فاصله‌ دریاچه با خود جاده حدود ۳ کیلومتر است.
گردشگاه دریاچه الیمالات در دل جنگل واقع شده ‌است. در آنجا همه چیز برای چند ساعت تفریح و البته آرامش مهیا است. بعد از پارک اتومبیل، باید مسیری پنج دقیقه‌ای را پیاده‌‌روی ‌کنید و بعد از طی این مسافت از بلندی به سمت پایین که دریاچه در آنجا واقع شده است، هدایت می‌شوید. پلی زیبا شما را به آنجا وصل می‌کند.
ماهیانی از جمله قزل آلا و آمور در این دریاچه زندگی می‌کنند. البته به دلیل این که اغلب مردم این ناحیه ماهی‌های قرمز شب عید خود را درون آب دریاچه رها می‌کنند، می‌توان تعداد قابل توجهی از این نوع ماهی را هم مشاهده کرد. این دریاچه برای قایق سواری و ماهیگیری لحظاتی جذاب می آفریند.
برای سفر و دیدن این مکان می‌توانید روی تمام فصول حساب باز کنید که البته در طول فصل زمستان و پاییز نباید انتظار سرسبزی بهار و تابستان را داشت. با این وجود پاییز را می‌توان یکی از زیباترین فصل‌‌ها و حتی شاید زیباترین فصل سال برای تماشای دریاچه نامید.
این دریاچه به دلیل قرار گرفتن در میان جنگل، مناطق استوایی را برایتان تداعی می‌کند. بخشی از مسیر دسترسی به دریاچه‌ سد خاکی الیمالات از میان درختان سر به فلک کشیده می‌گذرد و چشم‌اندازهایی بی‌نظیر را ارایه می‌دهد.
**فیلبند روستایی معلق میان اقیانوس ابر
فیلبند روستایی در شهرستان بابل در استان مازندران ایران است. اهالی به این روستا فلبن می‌گویند که کوتاه شده فیل‌بند است. دسترسی به فیلبند از جاده هراز و سنگچال آمل آسان‌تر می‌باشد زیرا مسیر بابل آسفالت نبوده و پیچ و شیب‌های زیادی دارد و با ماشین غیر آفرود رفتن کمی مشکل می‌باشد لذا برای رسیدن به این روستا مسیر هراز و سنگچال بسیار آسان‌تر است.
روستای فیلبند با ارتفاع ۲۳۵۸ متر از سطح دریا در شهرستان بابل، در شمال غربی به روستای سنگچال آمل، از جنوب به ییلاق ونه بن، از جنوب شرقی به روستاهای شیخ موسی و لهه بابل ختم می‌شود.
این روستا به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا زمستان‌هایی سخت و با بارش برف سنگین همراه است و شاید یکی از دلایل نام‌گذاری این روستا هم همین باشد.
در تابستان‌ها این روستا دارای هوای بسیار مطلوبی است که پذیرای مسافرانی بسیار و همچنین کوهنوردان می‌باشد.
فیلبند به دلیل برخورداری از اقیانوس ابر یکی از زیباترین و بکرترین نقاط استان مازندران است.