سومین مرحله فروش نفت خام در بورس با عرضه یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران به نرخ بشکه ای۵۲ دلار و ۴۲ سنت در اول بهمن ماه انجام می شود.

به گزارش ایرنا، ۲ مرحله عرضه نفت خام در بورس انرژی تاکنون انجام شده که در مرحله نخست فروش نفت (۶ آبان امسال)، یک میلیون بشکه نفت خام عرضه شد، اما هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای (معادل ۲۸۰ هزار بشکه) به نرخ بشکه ای ۷۴ دلار و ۸۵ سنت به فروش رسید.
همچنین در دومین مرحله فروش نفت خام در بورس انرژی (۲۰ آبان) نیز ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام به نرخ بشکه ای ۶۴ دلار و ۹۷ سنت معامله شد.
وزارت نفت پیش از این اعلام کرده بود که قرار است در سومین مرحله عرضه نفت خام، تغییرات ساختاری در نحوه عرضه نفت خام انجام شود.
براین اساس، وزارت نفت امروز (دوشنبه) به نقل از مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران گزارش داد: اول بهمن ۱۳۹۷ یک میلیون بشکه نفت خام سبک در حجم‎۳۵ هزار بشکه‌ای با قیمت پایه ۵۲,۴۲ دلار به ازای هر بشکه عرضه خواهد شد.
سعید خوشرو افزود: علاوه بر امکان تسویه حساب با ارزهای بین‎المللی، امکان تسویه کامل با ارز ریال ایران با نرخ سنا از تفاوت‎های عرضه این نوبت با دوره‎های قبل است.
وی اظهار داشت: دوره تسویه حساب معاملات نیز در این دوره از ۶۰ به ۹۰ روز افزایش یافته است.
به گفته خوشرو، مجوزهای لازم از سران سه قوه برای عرضه سه میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی اخذ شده و در این مرحله، یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران برای عرضه در نظر گرفته شده و به تناسب فروش، نسبت به حجم عرضه در دوره‎های بعدی تصمیم گیری و اقدام خواهد شد.
عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران در چارچوب تحقق سیاست‎های اقتصاد مقاومتی مبنی بر ایجاد تنوع در روش‎های فروش نفت و استفاده از ظرفیت‌های بخش غیردولتی به‌منظور صادرات نفت‌خام در دستور کار قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، تاکنون، شیوه فروش نفت در بورس انرژی ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی بوده، اما با توجه به درخواست ها و پیشنهادات مطرح شده قرار است از این پس امکان خرید به شکل ۱۰۰ درصد ریالی نیز فراهم شود.
سیدعلی حسینی مدیرعامل بورس انرژی پیش از این به ایرنا گفته بود: شرکت های خارجی برای خرید نفت از بورس ابراز تمایل کرده اند و برخی کشورها از طریق سفارتخانه ها دنبال کسب اطلاعات درباره خرید نفت از بورس بوده اند و شماری از شرکت های خارجی نیز مستقیم برای رایزنی در این باره مراجعه و کد معاملاتی نیز اخذ کرده اند.