دانستنی‌های ترافیکی

کودکان ، آسيب‌پذيرترين سرنشينان خودروها محسوب می‌شوند که نباید آنها را قربانی سهل‌انگاری‌های خود كنيم.

به گزارش ونگ از شهرستان ساری، کودکان، آسیب‌پذیرترین سرنشینان خودروها محسوب می‌شوند که نباید آنها را قربانی سهل‌انگاری‌های خود کنیم.

یکی از وسایل محافظت از کودکان در برابر حوادث رانندگی صندلی­ ایمنی­ کودک است که نقش غیرقابل انکاری در حفاظت از کودکان برعهده دارد.

در حال حاضر صندلی­‌های ایمنی کودکان را به دو گروه عمده صندلی نوزادان و صندلی کودک تقسیم­‌بندی می‌کنند که هر یک انواع متفاوتی دارند و برای گروه­‌های مختلف سنی و وزنی کودکان مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

در جوامع پیشرفته استفاده از صندلی کودک به‌عنوان یک اصل پذیرفته­ شده ، به­ طوری­‌که در بعضی از کشورها استفاده از آن اجباری است ولی متاسفانه در کشور ما کاربرد آن به دلایل مختلف عمومیت نیافته است.

در بررسی علل استفاده نکردن از آن در بین خانواده‌های ایرانی نقش دو عامل فرهنگ‌سازی و قیمت ، بیش از سایر موارد مشهود است.

انواع صندلی کودکان شامل موارد زیر است؛

صندلی نوزاد که برای کودکان کمتر از یک­ سال و یا وزن کمتر از ۹­ کیلوگرم استفاده می‌شود، از آنجا که این­ کودکان ستون فقراتی به شدت آسیب­‌پذیر دارند، برای دست‌یابی به ایمنی بیشتر و جلوگیری از حرکت ناگهانی در ناحیه ستون فقرات آنها، صندلی نوزادان را به­ صورت رو به عقب در خودرو نصب می‌کنند.

صندلی کودککه خود دارای گروه‌ های متفاوتی برحسب قد و یا وزن کودک است ، برای کودکان با سن بیش از یک­ سال و وزن بیشتر از ۹کیلوگرم (تا حدود ۱۸ کیلو­گرم) مناسب است و طریقه نصب آن به­ صورت رو به جلو و یا رو به عقب با توجه به جثه و وزن کودک و گروهی که صندلی در آن قرار می­ گیرد، متفاوت است.

نکات مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد که در آغوش نگه داشتن نوزاد در داخل خودرو هر گز امن نیست، زیرا با جزئی‌ترین تصادف ممکن است نوزاد از آغوش افراد خارج شود، حتی این احتمال وجود دارد که در هنگام برخورد، خود فرد به نوزاد آسیب وارد کند.

هرگز کودک را در حین رانندگی روی زانوی خود قرار ندهند.

اگر قصد خرید یک صندلی ایمنی را دارند، دقت کنند که صندلی متناسب با سن ، قد و جثه کودک باشد.

بهترین مکان برای کودکان زیر ۱۲ سال، صندلی عقب خودرو است که صندلی جلوی خودرویی که کیسه­ هوای سرنشین آن فعال است، به هیچ عنوان مکان مناسبی برای نوزادان نیست.

برای نوزادان و کودکان ریز­جثه ای که وزن آنها کمتر از ۹ کیلوگرم است، حتما از صندلی مخصوص نوزادان استفاده کنند.

اگر صندلی کودک دارای تجهیزات اضافی (از قبیل میز و غیره…) است، دقت کنند این تجهیزات در مقابل صورت و گردن کودک قرار نگیرد.

هرگاه صندلی کودک به نحوی در خودرو نصب شود که صورت او رو به جلو باشد دقت کنند وقتی برای ثابت­ کردن صندلی کودک بر روی صندلی خودرو از کمربند ایمنی استفاده می‌کنند ، به کودک فشار وارد نکند.

کودکان سرمایه‌های ارزشمند آینده کشور هستند که با رعایت نکات ایمنی، تهیه و نصب صندلی مناسب در سلامتی و ایمنی این عزیزان سهیم باشیم.

یادداشت از:  مرتضی ابراهیمی کارشناس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور استان مازندران