مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری مازندران گفت که فرسودگی شبکه انتقال ، حدود ۳۰ درصد از آب آشامیدنی تولیدی این خطه شمال کشور را هدر می دهد.

ذبیح الله ذاکری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا طول شبکه انتقال آب شهری این استان را حدود هفت هزار کیلومتر اعلام کرد و افزود که حدود ۲ هزار کیلومتر آن فرسوده است.
وی گفت که فرسودگی شبکه در کنار مصرف بالای شهروندان و گردشگران سبب می شود تا مناطق شهری استان با کمبود آب مواجه شوند .
مدیر عامل شرکت آبفای شهری مازندران میانگین مصرف مشترکان این استان را حدود ۱۸۷ لیتر در شبانه روز برآورد کرد که حدود ۱۵ درصد بیشتر از میانگین کشور است .
میانگین کشوری سرانه مصرف آب ۱۶۴ لیتر است .
ذاکری پایین بودن قیمت آب شرب و تصور عمومی بر پرآبی مازندران را مهم ترین علت بالا بودنن میانگین مصرف سرانه برشمرد و بر ضرورت فرهنگ سازی در این زمینه تاکید کرد.
بر اساس آمارهای رسمی ، قیمت تمام شده تولید آب در مازندران حدود هشت هزار ریال برای هر متر مکعب است که در حال حاضر با تعرفه سه هزار و ۲۰۰ ریال در اختیار مشترکان قرار می گیرد.
براساس آمار سر انگشتی سالانه تنها در مازندران حدود ۷۰ میلیارد ریال به دلیل فرسودگی شبکه ، آب شرب تولیدی به هدر می رود.
ذاکری گفت که در حال حاضر به دلیل کمبود اعتبار سالانه کمتر از یکصد کیلومتر از شبکه فرسوده انتقال آب استان مرمت می شود.
** طلب ۴۰۰ میلیارد ریالی از مشترکان
مدیر عامل آبفای شهری مازندران همچنین گفت که این شرکت حدود ۴۰۰ میلیارد ریال از مشترکانش طلب معوقه دارد.
آبفای شهری مازندران حدود ۶۰۰ هزار مشترک دارد .
ذاکری بدهی این شرکت را به پیمانکاران ۲۷۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت که برای پرداخت آن به دلیل محدویت اعتباری با مشکل مواجه است.
وی به مشترکان آبفای شهری توصیه کرد تا با پرداخت بموقع مصرف آب این شرکت را در اجرای طرح ها تولید و تصفیه آب کمک کنند.
بر اساس اعلام وزارت نیرو برای مرمت و اصلاح شبکه فرسوده آّرسانی کشور حدود ۱۳۰هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است . این مبلغ حدود ۴۰ درصد مجموع اعتبار عمرانی سالانه کشو را شامل می شود.