دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران گفت: سازمان بازرسی استان یک فقره پرونده قضایی مربوط به سازمان عمران شهرداری ساری بابت تخلف مالی ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریالی را ارائه کرد که متهمان اصلی این پرونده شناسایی و مشخص شدند.

 ، سازمان عمران وابسته به شهرداری بر اساس اساسنامه با هدف درآمد زایی با استقلال مالی در زمینه های عمرانی، خدماتی، تولیدی و تهیه و تأمین نیازمندیهای عمومی شهر و شهرداری فعالیت می کند.
سید یونس حسینی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفده مرداد روز خبرنگار افزود: عنوان این تخلف مالی هنوز از سوی بازپرس مبنی بر ‘ اختلاس ‘ ،’ جابجایی منابع پولی ‘ و یا ‘ سوء استفاده مالی ‘ مشخص و نهایی نشده است.
وی با اشاره به اینکه متهمان این پرونده احضار شدند اما از مدیران شهرداری ساری نیستند ، ادامه داد: شهروندان ساروی یقین داشته باشند دادستانی به صورت ویژه ، جدی و بدون تعارف از حق و حقوق مردم دفاع می کند.
دادستان ساری گفت: به هیچ وجه تحت فشار گروه های خاصی در مورد این پرونده قرار نگرفته ایم و با هرکسی که در این زمینه صحبت شده است، اصرار بر برخورد قاطع بود.
دادستان مرکز مازندران با اشاره به اینکه طبق نظر بازپرس این پرونده نیاز به تحقیقات تکمیلی و کارشناسی بیشتری دارد ، افزود: با شخص شهردار ساری نیز ۲ بار در مورد این پرونده صحبت شد و ایشان نیز بر برخورد قانونی و قاطع با متخلفان اصرار دارند.
شهرداری ساری با سابقه حدود یکصد ساله ، در حال حاضر امور این شهر ۳۵۰هزار نفری را با سه منطقه ، پنج معاونت و ۱۰ سازمان زیرمجموعه مدیریت می کند.
سازمان عمران ، ترافیک ، آتش نشانی ، تاکیسرانی ، اتوبوسرانی ، بهشت رضا (ع) ، حمل و نقل و ترافیک ، پارک ها و فضای سبز ، فناوری اطلاعات و آمار ، مدیریت پسماند و میادین و تره بار از سازمان های تابعه شهرداری ساری هستند.
شهرداری ساری همچنین دارای معاونت های ‘شهرسازی ، معماری و امور مناطق ‘ ، ‘ اداری و مالی ‘ ، ‘ خدمات شهری ‘ ، ‘ فنی و عمرانی ‘ و ‘ فرهنگی و اجتماعی ‘ است و بودجه سال ۹۶ ان افزون بر ۶ هزار میلیارد ریال بود .
**وجود ۱۰۳فقره پرونده تخلف شهرداری ها و دستگاه های اجرایی مازندران
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران از وجود ۵۵پرونده تخلف مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی و ۴۸فقره پرونده تخلف شهرداران در استان خبر داد و گفت: همه این پرونده ها در حال بررسی است.
حسینی گفت: دستگاه قضائی بدون تعارف بررسی پرونده های تخلف دستگاه های اجرایی را انجام می دهد خط قرمزی را نیز تعیین نکرده است.
وی مهمترین دغدغه های استان مازندران را مقولات زیست محیطی به ویژه در حوزه برداشت غیر مجاز شن و ماسه ، تجاوز به عرصه های ملی ،تغییر کاربری غیر قانونی زمین های کشاورزی و مهمتر از همه ورود پساب های خانگی، صنعتی و کشاورزی به منابع آب های سطحی زیر زمینی و دریا عنوان کرد.
او افزود: بررسی از ۲۲شناگاه استان مازندران نشان داده که ۱۸شناگاه باید پرچم زرد نصب می شد یعنی اینکه آلودگی در این مناطق وجود دارد اما افراد خود مجاز به انتخاب برای ورود به دریا برای شنا هستند.
دادستان مرکز استان مازندران گفت: ۲شناگاه به دلیل آلودگی شدید با نصب پرچم قرمز تعطیل شد و ۲شناگاه نیز در شهرهای رامسر و محمودآباد سالم و پرچم آبی دارند.
طرح سالمسازی دریای خزر در ۳۳۸ کیلومتر از ساحل مازندران از روز اول خردادماه اغاز و این طرح تا پایان شهریورماه سال جاری ادامه دارد و شنا در این طرح ها با حضور نجات غریق ازساعت ۸ صبح شروع و تا ساعت ۱۸ عصر ادامه دارد.
هشداردرباره ریزگردها در دره هراز مازندران
دادستان ساری درمورد فعالیت های غیراصولی و برداشت بی رویه از معادن شن و ماسه رودخانه ای و کوهی و خطر ایجاد کانون ریزگردها در دره هراز ، محدوده شهرستان آمل هشدار داد و گفت: در بازدید میدانی از ۶ شرکت معدن شن وماسه جاده هراز پنج شرکت به دلیل تخلف تعطیل شده است.
وی با بیان اینکه آب رودخانه هراز در اثر بی توجهی به مقولات زیست محیطی همواره کدر و آلوده است، گفت: اگر نتوانیم فعالیت های معادن شن و ماسه را مدیریت کنیم، به طور یقین در آینده نزدیک دره هراز آمل به کانون ریزگردها تبدیل می شود.
وی همکاری بین سازمان صنعت، معدن و تجارت ، منابع طبیعی و محیط زیست در مازندران را ضعیف توصیف کرد و گفت: دادستانی های استان مازندران در مورد حفاری برای برداشت شن و ماسه ماموریت ویژه دارند.
بر اساس آمار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران، ۴۳ واحد معدنی در زمینه برداشت شن و ماسه در مسیر جاده هراز آمل فعال هستند و به طور متوسط بیش از ۶۰ درصد شن و ماسه تولیدی ومصرفی استان در این شهرستان تولید و تامین می شود./ ایرنا