معاون عمرانی استاندار مازندران گفت که بر اساس طرح جامع پسماند که در دولت تدبیر و امید استارت خورد ، این مشکل زیست محیطی مازندران تا پایان دولت دوازدهم رفع می شود.

 علی نبیان روز چهارشنبه در شورای پسماند مازندران افزود : هم اکنون طرح جامع پسماند برای تمام شهرهای این خطه شمال کشور تهیه و طبق این طرح ۱۰ نقطه برای ساماندهی زباله ها پیش بینی شد.
وی گفت : منابع مورد نیاز برای ساماندهی پسماند( زباله ) برای شهرهای مازندران تامین شد و باید کارها طبق برنامه در این شهرها پیگیری شود.
معاون استاندار مازندران مهم ترین معضل فعلی زباله را مربوط به شهرهای فاقد طرح پسماند شامل آمل و نور دانست و افزود که شهرداران این شهرها نیز برای ساماندهی زباله و ساخت کارخانه زباله سوز و یا کمپوست اقدام اولیه را انجام دادند.
نبیان بر اهتمام استانی برای رفع مشکل زباله شهرهای مازندران تاکید کرد و از شهرداران خواست تا اولویت کاری خود را در این حوزه داشته باشند.
بر اساس آمارهای رسمی هم اکنون روزانه در مازندران به طور میانگین ۲ هزار و ۷۰۰ تا سه هزار تن زباله تولید می شود.
** تفکیک زباله از مبدا
معاون استاندار مازندران همچنین به اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در شهرهای استان اشاره کرد و گفت که اجرای کامل این طرح می تواند حجم زباله ها را بین ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش دهد.
نبیان افزود : با تحقق این برنامه علاوه بر صرفه جویی درهزینه برای جمع آوری زباله ، می توان هزینه ها را برای سایر طرح ها در شهرداری به کار گرفت.
فرماندار شهرستان نوشهر هم این نشست گفت که طرح نیروگاه زباله سوز این شهرستان که از محل دفتر رهبری اعتبارآن تامین شد، در نیمه نخست سال جاری تکمیل می شود.
عبدالصمد صفرنژاد میزان پیشرفت فیزیکی ابنیه نیروگاه زباله سوز این شهرستان را ۹۲ درصد اعلام کرد و افزود : ماشین آلات مورد نیاز خریداری و در حال نصب است.
وی اعتبار پیش بینی برای تکمیل این پروژه را حدود ۶۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد.
** از سرگیری فعالیت کارخانه کمپوست زباله شرق مازندران
شهردار بهشهر نیز گفت که فعالیت کارخانه کمپوست شرق مازندران در این منطقه که زباله شهرهای نکاء، بهشهر، رستمکلا و گلوگاه را تبدیل به کمپوست می کند از اواخر سال گذشته از سر گرفته شد.
یاسر فیروزی در این نشست مشکل کارخانه کمپوست شرق استان را پایین بودن ظرفیت دپو، انبار ذخیره و فنی دانست و افزود : در حال حاضر این واحد با تجمیع زباله های شهر بهشهر در حال فعالیت است و بزودی با تامین انبار دپو، زباله سایر شهرها نیز به این مکان حمل می شود.
به گفته وی از محل اعتبار سازمان شهرداری ها ۱۵ میلیارد ریال اعتبار برای ساخت انبار دپو و سایر فضای سرزمینی مورد نیاز اختصاص یافت.
مازندران ۵۸ شهر دارد که ۵۳ درصد از جمعیت استان در این مناطق سکونت دارند./ ایرنا