رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: لایحه بودجه توقعات را برطرف می کند، بنابراین باید ظرفیت آن را بشناسیم اما این بودجه قرار نیست به همه مشکلات کشور در یک سال پاسخ دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدباقر نوبخت» روز یکشنبه در نوبت عصر جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۳۹۷کل کشور پس از اعلام نظر نمایندگان موافق و مخالف اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی بعد از استماع سخنان مخالفان و موافقان در مرحله تصمیم قرار گرفته است و این تصمیم بر پایه شاخصی خواهد بود که بتواند متناسب با این تصمیم، انتخاب شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: تصمیم مجلس این است که آیا به کلیات لایحه بودجه ۹۷ رای بدهد یا خیر؛ مفهوم دیگر آن این است که مجلس قرار نیست الان در خصوص بودجه ۱۳۹۷ تایید یا عدم تاییدی داشته باشد و فقط کلیات آن مطرح است.
نوبخت ادامه داد: باید بدانیم بودجه‌ای که بر اساس ماده یک قانون محاسبات عمومی، قرار است توقعات ما را برطرف کند دارای چه ظرفیت‌هایی است.
وی با تاکید بر اینکه این بودجه قرار نیست که بتواند به همه مشکلات کشور در یک سال پاسخ مثبت بدهد، خاطرنشان کرد: بودجه سال آینده بر اساس ماده یک قانون محاسبات عمومی یک پیش‌بینی از درآمد و منابع تامین اعتبار و همچنین برآوردی از مصارفی است که اگر در راستای سیاست‌های مورد نظر هزینه شود، می‌تواند ما را به اهداف‌ مورد نظرمان برساند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: بر اساس این ماده قانونی در بودجه تنها دو موضوع پیش‌بینی منابع و مصارف و سیاست‌ها و اهداف بیان می‌شود.
نوبخت افزود: اگر نسبت به سیاست ها و اهدافی که در این لایحه و گزارش کمیسیون تلفیق اعتراض دارید و آن را مطابق اهداف یک سند فرادست یعنی برنامه ششم نمی دانید رای ندهید.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بنابراین ضابطه و اهداف برای منابع و مصارف بدقت پیش بینی شده است. ببینید آیا این پیش بینی واقع بینانه است؟ اگر سیاست هایی که از لایجه بودجه ۹۷ برمی شماریم با اقتصاد مقاومتی متباین است و اگر در ارتباط با اهداف برنامه نیست رای ندهید.
وی گفت: اگر سیاست مورد نظر در این لایحه بودجه ۹۷ و گزارش کمیسیون تلفیق دقیقا بر پایه اقتصاد مقاومتی و اهداف برنامه ششم بود هیچ حجت دیگری نداریم مگر اینکه رای مثبت بدهیم.

** مالیات
نوبخت اظهارداشت: پیش بینی دولت برای منابع در سال ۱۳۹۷ حدود ۳۶۸ هزار میلیارد تومان بود که کمیسیون تلفیق با افزودن بخشی در قسمت درآمدها و نه واگذاری دارایی های سرمایه ای یعنی نفت و واگذاری دارایی های مالی یعنی اوراق، منابع را به ۳۸۵ هزار میلیارد تومان یعنی ۴٫۳۷ درصد افزایش داد.
وی ادامه داد: مالیات در لایحه دولت ۶٫۷ درصد و به اندازه تورم رشد کرد و از نظر ما این مالیات به قیمت ثابت یعنی صفر و به قیمت جاری قابل دستیابی است. شما به دنبال یک منبع مطمئن می گردید که این منبع است و بیشتر از آن می تواند به مودیانی که شناسایی شده اند فشار وارد کند و ممکن است مودیانی باشند که شناسایی نشده باشند.

** نفت
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: آنچه در لایحه دولت و گزارش کمیسیون تلفیق اعلام شد منابع واقع بینانه و قابل دستیابی است.
«پارسال در این تریبون اعلام کردم نظر دولت درباره نفت ۵۰ دلار است و الان داوری می خواهم که آیا بعد از یک سال پیش بینی دولت از همین محل که می توانید به اسناد آن روز مراجعه کنید دقیقا همین عددی است که الان تحقق یافته و به طور متوسط در ۱۰ ماه گذشته اندکی از ۵۰ دلار بیشتر شده است».
وی ادامه داد: دولت به شما می گوید برای سال آینده با ۵۵ دلار برای هر بشکه نفت قیمت گذاری می توانیم قیمت گذاری واقع بینانه ای داشته باشیم و از کمیسیون تلفیق نیز برای تایید آن تشکر می کنم.

** رای به کلیات
نوبخت افزود: بودجه یک پیش بینی از منابع و مصارف است. اگر می خواهیم کلیات را قبول کنیم به شما می گویم این پیش بینی درست است. البته نمایندگان این حق را دارند که این پیش بینی را تغییر دهند.
وی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: برای اینکه پیش بینی های بودجه را تغییر دهید و به واقعیت نزدیک کنید باید به کلیات رای بدهید. البته این امکان وجود دارد که گزارش را تایید نکنید اما بعد از ۷۲ ساعت دوباره به میز شما بازمی گردد و در این مدت می توان چه تغییری در این گزارش ایجاد کرد.
«پس از تصویب کلیات بلافاصله می توانید تغییرات ایجاد کنید بدون اینکه پیام منفی به جامعه بدهید که مجلس لایحه دولت را رد کرد؛ در حالی که این لایحه مدتهاست در اختیار مجلس قرار گرفته است و هر تغییری که مجلس می خواست روی آن اعمال می کند».
وی افزود: بنابراین افکار عمومی سوال می کند که اگر این لایحه مورد نظر شما نبود تغییر می دادید و از سوی دیگر ممکن است نمایندگانی باشند که بگویند لایحه بهتر از گزارش کمیسیون تلفیق است باز در اختیار نمایندگان است و می توانند پیشنهاد بازگشت لایحه دولت را بدهند.

** یارانه
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: سیاست ما در بودجه سیاست کاهش فقر مطلق در راستای سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی است. دولت در سال آینده مصمم است با همکاری مجلس نه تنها به افراد مستحق دریافت یارانه بلکه به گروه دیگری که پایین‌تر از خط مستمری قرار دارند یارانه پرداخت کند.
وی به اجرای طرح افزایش ۳٫۴ برابری یارانه‌های خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از سوی دولت از ابتدای امسال که توسط مجلس تصویب شده بود اشاره کرد و گفت: نگاه مجلس و موافقت دولت با این طرح باعث شد بتوانیم نسبت به افزایش درآمد و مستمری آسیب‌پذیران و افراد زیر پوشش و حمایت اقدام کنیم که این کار صورت گرفت.
نوبخت گفت: بنابراین در کل سال چهار هزار میلیارد تومان یارانه خانوارهای تحت پوشش افزایش یافت که تصمیم نمایندگان مجلس بود و دولت با آن موافقت کرد و برای سال آینده دولت می‌خواهد این رقم را به هفت هزار میلیارد تومان افزایش دهد و نمایندگان نیز این موضوع را به عنوان نوعی توجه به افراد کم درآمد تایید خواهند کرد.
وی تصریح کرد: اگر با وضعیت فعلی در این زمینه گام برداریم، دولت قول می‌دهد برنامه ارائه شده از سوی رییس ‌جمهوری در انتخابات مبنی بر به صفر رساندن فقر مطلق تا پایان دولت دوازدهم تحقق یابد و رهبر معظم انقلاب نیز از اینکه ببینند نوع نگاه دولت و مجلس به قشرهای کم درآمد است خرسند خواهند شد.

** اشتغال
رئیس سازمان برنامه و بودجه بحث اشتغال را نخستین هدف لایحه بودجه ۹۷ دانست و گفت: اگر نمایندگان فکر می‌کنند که برنامه اشتغال لایحه بودجه ۹۷ جزو اهداف برنامه ششم نیست حتما به این لایحه رای ندهند اما بر اساس گزارش مکتوبی که به نمایندگان ارائه شده است، با اجرای ۹ برنامه می‌توانیم یک میلیون و ۳۲ هزار فرصت شغلی با حدود ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌ گذاری ایجاد کنیم.
وی تاکید کرد: این کار به معنای پول پاشی و بدهکاری بیکاران نیست بلکه به این معناست که دولت می‌خواهد این میزان سرمایه‌گذاری را در قالب اجرای ۹ برنامه همچون ایمن‌ سازی بافت‌ های مسکونی، برنامه‌ هایی در حوزه حمل و نقل و برنامه ‌هایی در زمینه پرورش و تکثیر ماهی در قفس و توسعه کشت گلخانه‌ای و صنایع تبدیلی و تکمیلی انجام دهد.

** ایمن‌سازی بافت‌های مسکونی
نوبخت به برنامه‌های دولت در زمینه ایمن‌سازی بافت‌های مسکونی اشاره کرد و گفت: دولت قرار است از سال ۱۳۹۷، ۱۰ هزار واحد مسکونی روستایی و شهری واقع در بافت فرسوده را بازسازی کند تا دیگر افکار عمومی نگران مسائلی نظیر زلزله نباشند.
وی افزود: اجرای این طرح اینگونه نیست که هر واحد مسکونی بازسازی شود بلکه این طرح به صورت محله به محله اجرا و شهرهای مدرن، آباد و آماده برای مردم ایجاد خواهند شد که در آن نیازهای مردم تامین شده باشد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهارداشت:‌ دولت می‌خواهد ۵۰ هزار واحد مسکونی در شهر و ۵۰ هزار واحد مسکونی در روستا بسازد که در مجموع با این اقدامات علاوه بر ایمن‌سازی ابنیه در بافت‌های فرسوده و ساخت واحدهای مسکونی ارزان قیمت، دولت می‌تواند ۳۰۰ هزار فرصت شغلی از این طریق ایجاد کند.
وی گفت:‌ در ارتباط با حمل و نقل درون شهری و برون شهری، دولت حدود ۲۵ هزار فرصت شغلی پیش‌بینی کرده است. با اجرای این طرح‌ها علاوه بر اینکه می‌توانیم تعداد زیادی از ناوگان حمل و نقل را نوسازی کنیم،‌ تعداد زیادی نیز فرصت شغلی ایجاد خواهد شد که متعاقب آن هم آلودگی هوا رفع می‌شود و هم چهره‌ای تازه‌تر به شهرها داده می‌شود.

** کشاورزی
نوبخت درباره برنامه‌های دولت برای حمایت از برنامه‌های پرورش و تکثیر ماهی در قفس و توسعه کشت گلخانه‌ای و صنایع تبدیلی و تکمیلی گفت: در لایحه جزئیات ایجاد ۶۷ هزار فرصت شغلی آمده و در ارتباط با سیاست‌های فعال بازار کار و طرح کارورزی ۲۲۱ هزار فرصت شغلی در لایحه دولت برنامه‌ریزی شده است.
وی افزود: همچنین درباره صنایع کوچک و خوشه‌ های صنعتی اشتغالزا ۷۵ هزار فرصت شغلی، برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی و حوزه گردشگری به ترتیب ۵۲ هزار و ۱۷۳ هزار فرصت شغلی پیش‌بینی شده است.

** رشد اقتصادی
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره برنامه های لایحه بودجه ۱۳۹۷، گفت: در این لایحه می توانیم ۶ درصد رشد اقتصادی داشته باشیم، رشد سرمایه گذاری را به ۱۱٫۲ درصد و نرخ تورم را همچنان یک رقمی و بیکاری را حداقل یک واحد درصد کم کنیم.
وی افزود: همه این اهداف در برنامه ششم توسعه و سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
نوبخت گفت: بازگشت این لایحه به کمیسیون نتیجه ای ندارد بجز اینکه ۷۲ ساعت زمان را به تاخیر بیندازد و یک پیام منفی به جامعه صادر کند که به نشاط و امید نیاز دارد. بنابراین از همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهش می کنم به کلیات آن رای دهید.
به گزارش ایرنا، بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۳۹۷ کل کشور، از صبح امروز (یکشنبه) در مجلس شورای اسلامی آغاز شد، هفت نماینده موافق و هفت نماینده مخالف در جلسه نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی نظرات خود را در مورد کلیات بودجه ۹۷ بیان کردند.
در جلسه نوبت عصر امروز مجلس، «محمد باقر نوبخت» رییس سازمان برنامه و بودجه به مدت ۳۰ دقیقه از بودجه ۹۷ دفاع کرد.
رییس جمهوری نوزدهم آذرماه با حضور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه ۱۳۹۷ کل کشور را تقدیم کرد.
سقف بودجه مورد نظر دولت برای سال آینده ۱۱ میلیون و ۹۴۹ هزار و ۳۵۴ میلیارد و ۶۷۴ میلیون ریال است که این رقم در کمیسیون تلفییق بودجه حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.