مراسم سالگرد ارتحال و یاد و خاطره مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین انقلاب ،امام و رهبری امروز پنجشنبه از سوی دفتر حوزه علمیه آیت الله صالحی مازندرانی ، با حضور استاندار مازندران و فرزند این مرحوم ‘ محسن هاشمی در محل حسینیه امامزاده یحیی ساری برگزار شد.

محسن هاشمی فرزند مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و رئیس شورای اسلامی شهر تهران در این مراسم گفت: یک سال از فقدان آیت الله هاشمی می گذرد وما شرمنده مردم هستیم که در طول این مدت با همدردی که داشتند باعث شده درد های خانواده کاسته شود.
وی از تمام فضلا، علما،اساتید و مردم در برگزاری یاد و خاطره هاشمی رفسنجانی قدر دانی کرد و افزود: حضور مردم از لحظه فوت این بزرگوار تا اکنون که یکسال از فوت ایشان می گذرد ،نشان دهنده ارائه خدمات شایسته این مرحوم به ملت ایران است.
وی تصریح کرد: امیدوارم راه آیت الله هاشمی رفسنجانی تداوم پیدا کند، چراکه ایشان با پشتکاری که داشته است روابط با همه اقشار جامعه داشت.
فرزند ارشد یار دیرین امام و رهبری بیان کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی همواره تلاش می کردند که جناح ها را به هم نزدیک کنند و تاکید داشتند که باید نقاط مشترک بین جناح ها را پیدا کنیم.
وی در بخش دیگری به شخصیت اجتماعی و فرهنگی آیت الله هاشمی در طول عمرش اشاره کرد و گفت: راه اندازی دانشگاه آزاد با پنج میلیون فارغ التحصیل یکی از نمونه های بارزخدمت ایشان در اقتصاد مقاومتی است و این دانشگاه از بودجه دولتی استفاده نمی کند.
وی گفت: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی مولف چندین کتاب است و علاوه بر اینکه تاریخ ایران را به درستی تفسیر کرده است، خودش هم تاریخ ساز شده است.
محسن هاشمی گفت: کتاب سرنوشت فلسطین و امیر کبیر و قهرمان مبارزه با استکبار مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی جهانی شده است .
رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: مرحوم پدر بدنبال ایجاد رفاه برای آحاد مردم بود و معتقد بوده است که ایران با ملتی بزرگ و متمدن باید پیشرفته باشد.
وی با اشاره به اینکه تا کنون از ۳۵جلد تقویم خاطرات هاشمی رفسنجانی ،۱۶جلد تقویم آن منتشر شده است ،اظهار داشت: آیت الله هاشمی رفسنجانی حذف فقر در ایران را با منش اعتدال گرایی دنبال می کرد و همه خاطرات آن نیز در همین راستا است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی نوزدهم دیماه ۹۵در سن ۸۲ سالگی بر اثر عارضه قلبی در تهران دعوت حق را لبیک گفت و به ملکوت اعلی پیوست.
او یار دیرین امام و رهبری، عضو شورای انقلاب، جانشین امام خمینی (ره) به عنوان فرمانده کل قوا، فرمانده جنگ در دوران دفاع مقدس، دو دوره رییس جمهور، سه دوره رییس مجلس شورای اسلامی و سالها رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و یکی از شخصیتهای تاثیرگذار در تاریخ ایران و انقلاب اسلامی به شمار می رود./ ایرنا