یک‌سال از درگذشت علی اکبرهاشمی رفسنجانی گذشت. سیاستمداری از تبار حکیمان سیاستمدار که پیش از این در تاریخ ما چند نفری آمدند و رفتند و آخرین‌شان هاشمی بود. اینان گرچه فرد اول حکومت نبودند اما قطعاً شخصیت دوم حکومت بودند و تأثیرات شگرف‌شان در زمانه خود قابل کتمان نیست. فصل مشترک اینان عقلانیت در رفتار سیاسی و خردمندی در کردار شخصی و اشاعه علم و دانش در زمانه خود بود. در این باره نکات زیر قابل توجه است.
۱-‌ نخستین این حکیمان سیاستمدار بوذرجمهر یا همان بزرگمهربود. حکیم و سیاستمدار دوران انوشیروان ساسانی که تلاش می‌کرد ادب و اخلاق در دربار ساسانی گسترش یابد.
 دومین اینان صاحب بن عباد؛ وزیر دانشمند عصر دیالمه بود. عشق کتاب داشت و کتابخانه‌اش را ده‌ها شتر حمل می‌کردند.
 سومین خواجه نظام الملک بود. سیاستمدار حکیم دوره سلاجقه و مؤسس نظامیه‌ها که درگسترش علم و دانش در زمان خود نقش فراوانی داشت. چهارم خواجه نصیرالدین طوسی بود. وزیر دانای عهد ایلخانان که توانست با درایت خود اشغالگران ایران را مدیریت و از توانمندی آنها در راه شکوه و عظمت ایران استفاده کند و پنجم میرزاتقی خان فراهانی ملقب به امیرکبیر صدراعظم عهد ناصری که هر چند دولتش مستعجل بود اما در۴سال صدارت کارهای بزرگی مانند تأسیس دارالفنون و انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه و آوردن استادان علم از اروپا و ده‌ها مورد دیگر کار خیر از باقیات صالحات وی بود.
۲-ششمین حکمای سیاستمدار، هاشمی رفسنجانی بود. عالم دینی و حکیم سیاستمدار و یکی از مبارزین با حکومت پهلوی که در راه مبارزه سال‌ها به زندان افتاد و متحمل شکنجه‌های فراوان شد. انقلابی دوران مبارزه که درتأسیس نظام جمهوری اسلامی نقش آفرینی کرد و در ادامه بارها و بارها با حضور در انتخابات گوناگون عنوان مردمی‌ترین سیاستمدار عصر جمهوری اسلامی را به‌خود اختصاص داد. وی دوازده بار در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی شرکت کرد که در۹ دوره نخستین نفر بود. وی همانند دیگر اسلافش شیفته علم و دانش بود و در همین راستا در بنیانگذاری دانشگاه آزاد و به تعبیری آزادی‌ها نقش بسزایی داشت. علاوه بر این وی اهتمام جدی به آبادانی ایران داشت و یکی از مواردی که با نام هاشمی گره خورده ، پیگیری پدیده مترو در تهران و دیگر نقاط ایران است.
۳-هاشمی یک سالی است درمیان ما نیست اما تفکر و اندیشه وی همچنان زنده است. اندیشه‌ای دریک جمله ایرانی هستیم، مسلمان هستیم و حامی رشد و پیشرفت و توسعه کشور./ غلامعلی دهقان