معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت گفت: صادرات غیرنفتی کشور در هشت ‌ماه گذشته ۲۸ میلیاردو ۵۰۰ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایرنا محمدرضا مودودی روز چهارشنبه در حاشیه آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه لرستان در جمع خبرنگان افزود: سازمان توسعه تجارت، جای دادن پایدار مشوق ها در بودجه سالانه کشور را در دستور کار دارد و در این زمینه برنامه ریزی خوبی داشته است.
وی ایجاد همگرایی بین شرکت ‌ها و ظرفیت ‌سازی تولید را از دیگر اقدامات این سازمان
دانست و گفت: در قالب بسته حمایتی و تشویقی صادرات غیرنفتی از منابع صندوق توسعه ملی رقمی برابر با ۲۳هزار میلیارد ریال با نرخ بهره ۱۱ درصد در اختیار صادرکننده‌ ها قرار گرفت و مقرر شد بانک‌ های عامل نیز ۲۳هزار میلیارد ریال با نرخ ۱۳٫۵ درصد برای این امر اختصاص دهند.
معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه درمجموع ۴۶هزارمیلیارد ریال از سوی صندوق توسعه ملی و بانک ‌های عامل در قالب بسته تشویقی صادرات غیرنفتی اختصاص پیدا کرده، افزود: ۲ ردیف بودجه از جمله یکهزار میلیارد ریال برای واحدهای تولیدی صادراتی و یکهزارو ۲۰۰ میلیارد ریال برای مشوق ‌های غیرمستقیم در قالب حمل ‌ونقل، حضور در نمایشگاه‌ های بین‌ المللی، ثبت برند، آموزش، اطلاع‌ رسانی و تبلیغات پیش‌بینی شده است.
مودودی با تاکید بر اینکه این مبالغ به رغم تخصیص یافتن هنوز تأمین منابع نشده اند، اظهار کرد: امیدواریم طی سه تا چهار ماه آخر بتوانیم آن را تأمین اعتبار کنیم.
وی بیان کرد: یکی از علت‌ های افت صادرات در چند ماه نخست امسال کاهش تولید بود لذا ظرفیت‌ سازی یکی از ضرورت ‌های اساسی در کشور است و باید بتوانیم با نگاه به صادرات تولید داشته باشیم.
معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران گفت: باید برند و ظرفیت های ایران در سطح بین ‌المللی معرفی شوند.
وی افزود: در بسیاری از صنایع ازجمله ‘های تک’ قابلیت رقابت با دنیا را داریم و باید این ظرفیت ‌ها را به نحو مطلوبی معرفی کنیم.
آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه لرستان روز چهارشنبه در سالن آمفی تئاتر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم آباد برگزار شد و در پایان این مراسم از هشت واحد تولیدی در بخش صنعت، پنج واحد تولیدی در بخش معدن و سه واحد تولیدی در بخش کشاورزی با اهدای لوح، تجلیل به عمل آمد.