مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران گفت : بزرگترین محموله صادرات غیرنفتی مازندران به میزان یک هزار و ۴۰۰ تن کنسانتره میوه و رب گوجه فرنگی روز سه شنبه از بندر نوشهر به روسیه ارسال شد.

سیاوش رضوانی روز سه شنبه در حاشیه بارگیری کشتی و ارسال این محموله در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : صادرات این میزان محصولات کشاورزی به کشورهای حاشیه دریای خزر خصوصا روسیه علاوه بر تشویق کشاورزان به تولید بیشتر ، باعث رونق اقتصادی استان می شود.
وی بدون اشاره به ارزش ریالی این میزان محصولات صادراتی گفت : از ابتدای امسال تاکنون ۹هزار و ۶۴۵ تن کالای غیر نفتی از بندر نوشهر به خارج از کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۸ درصد رشد داشت.
رضوانی در خصوص میزان واردات از این بندر به کشور نیز گفت : در هشت ماهه امسال واردات نسبت به سال گذشته با منفی ۱۸ درصد به ۴۰۰ هزار تن کاهش یافت که شامل ذرت، جو دامی ، گندم ، چوب ، آهن آلات و کاغذ بیشتر از کشورهای قزاقستان و روسیه بود.
وی با اشاره به قابلیت صادرات هر نوع کالا از بندر نوشهر گفت: بندر نوشهر با فراهم کردن امکانات مناسب برای صادر کنندگان و وارد کنندگان و از سوی دیگر کاهش زمان بار گیری آمادگی لازم را برای صادرات و واردات و ترانزیت هرنوع کالا برخوردار است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران به تردد ۱۵۲ فروند کشتی در هشت ماهه امسال اشاره کرد و افزود: این تعداد تردد نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییر نیافته است.
منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر با مساحتی حدود ۴۰ هکتار از ۱۱ پست اسلکه تجاری ، خدماتی ، تجهیزات مناسب خشکی ، دریایی و نیز آبخور پنج متر نسبت به سایر بنادر شمالی از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است .
طبق آمار منابع رسمی ، این بندر در حال حاضر ظرفیت تخلیه و بارگیری مقدار یک میلیون تن کالا درسال را دارد و با عملیاتی شدن و اجرای کامل طرح های مدنظر در این بندر پیش بینی می شود که این میزان ظرفیت به چند برابر در سال های آینده افزایش یابد.
اداره کل بنادر و دریانوردی مازندران در منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر قراردارد.