دبیر کل اتحادیه عرب که به بحرین سفر کرده در دیدار با وزیر خارجه این کشور ضمن اعلام حمایت از اقدامات منامه علیه مخالفان،…
ادعاهای همیشگی علیه ایران در موضوع جزایر سه گانه را تکرار کرد. در همین حال، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با مردود شمردن اظهارات مداخله جویانه کل اتحادیه عرب در بحرین در خصوص جزایر سه گانه ایرانی تاکید کرد: این جزایر بخش لاینفکی از سرزمین ایرانند
«خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین در کنفرانس خبری مشترک با «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب در منامه، شورای حقوق بشراتهام‌زنی مجدد اتحادیه عرب به ایران و ادعا درباره جزایر سه‌گانه/واکنش تهرانرا متهم به باج خواهی از این کشور کرد.
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ بر اساس گزارش وبگاه روزنامه «الوسط» بحرین، خالد بن احمد ادعا کرد: شورای حقوق بشر اخیرا بسیاری از امور را سیاسی کرده است و این برای ما مهم نیست. آنچه برای ما مهم است در درجه اول پایبندی به توافق ها و تعهدات بین المللی است؛ ما از کشورهایی بوده ایم که بیشترین همکاری را با شورای حقوق بشر سازمان ملل کرده ایم.
این ادعای وزیر خارجه بحرین در حالی مطرح می شود که دهها گزارش درباره نقش حقوق بشر در این کشور منتشر شده است.
وزیر خارجه بحرین افزود، با ابوالغیط درباره کار مشترک عربی و وضعیت سوریه، یمن و کشورهای همجوار و نیز تروریسم صحبت کرده است.
احمد ابوالغیط در این کنفرانس خبری بر حمایت اتحادیه عرب از آنچه اقدامات بحرین در راستای تامین امنیت و ثباتش نامید، حمایت کرد.
براساس گزارش فارس، وی درباره سوریه گفت: متاسفانه باید بگویم اتحادیه عرب سالهاست خودش را از بحران سوریه کنار کشیده و برای اینکه بتوانیم اتحادیه عرب را در مرکز تلاش ها برای حل و فصل قرار دهیم به یک اجماع موضع عربی نیاز داریم. اما درباره شهرهایی که محاصره شده باید بگوییم ما با نگرانی تخلیه یک شهرک «داریا» از ساکنانش را دنبال می کنیم زیرا به تغییر دموگرافی (تغییر بافت جمعیتی) اشاره دارد و سازمان ملل باید به این امر توجه داشته باشد.
جزایر سه‌گانه ایرانی
ابوالغیط درباره جزایر سه گانه ایرانی (تنب بزرگ، کوچک و ابوموسی) مدعی شد: اطلاعاتی وجود دارد که موضع امارات درباره آن را تایید می کند و خواهان پایان اشغالگری ایران در این جزایر است.
وی در ادامه مدعی شد: ایران رویکردهایی برای تهدید و تحمیل سیاست ها و دیدگاه هایش دارد و شایسته است این مواضع تکرار نشود تا به عنوان طرف عربی بتوانیم با طرف های دیگر دیدار داشته باشیم.
توصیه ایران به دبیرکل جدید الانتصاب اتحادیه عرب
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز با مردود شمردن اظهارات مداخله جویانه« احمد ابوالغیط »دبیر کل اتحادیه عرب در بحرین در خصوص جزایر سه گانه ایرانی گفت: تکرار این مواضع نادرست هیچگونه تأثیری بر واقعیت های تاریخی، جغرافیایی و حقوقی موجود نداشته و نخواهد داشت و این جزایر بخش لاینفکی از سرزمین ایران می باشند.
 قاسمی به دبیرکل جدید الانتصاب اتحادیه عرب توصیه کرد: برای درک بهتر واقعیت‌های منطقه خلیج فارس مناسب است حتی الامکان با وقت بیشتری به مطالعه تاریخ و جغرافیای این منطقه بپردازد.